| eusieusieu a întrebat:

Ce valoare are pensia de invaliditate de grad 3?

5 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

263 din 16 decembrie 2010

| Allkin a răspuns:

Incepand cu data inscrierii la pensie cuantumul pensiei se determina prin inmultirea punctajului mediu anual realizat de asigurat in perioada de cotizare cu valoarea unui punct de pensie.
Punctajul mediu anual realizat de asigurat in perioada de cotizare se determina prin impartirea numarului de puncte rezultat din insumarea punctajelor anuale realizate de asigurat in perioada de cotizare la numarul de ani corespunzator stagiului complet de cotizare.

Pentru stagiul potential punctajul anual al asiguratului este:
- 0.75 puncte pentru gradul I de invaliditate (handicap grav)
- 0.60 puncte pentru gradul II de invaliditate (handicap accentuat
- 0.40 puncte pentru gradul III de invaliditate (handicap mediu)

Pentru calculul pensiei vedeti Sectiunea a 6-a - Calculul pensiilor din Legea nr.19/2000, art.76 si urm.

Sursa:avocatnet.ro

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pensia de invaliditate este o suma fixa doar daca nu ai stagiul minim de cotizare, altfel este variabila in functie de punctajul realizat. Daca nu ai stagiul minim atunci va fi de 256 lei. Citeste art.94-102 din Legea nr.263/2010 si o sa te lamuresti. Numai bine!
http://www.cnpp.ro/pensia-de-invaliditate

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru Allkin,
Inainte de a da un raspuns pe teme juridice fa o minima verificare, respectiv daca actul normativ pe care il indici este in vigoare. Legea nr.19/2000 a fost abrogata prin L.263/2010, care se aplica de la 1 ianuarie 2011.

| Allkin a răspuns:

Pentru ioandelasal,
Multumesc pentru corectare, am omis specificatia acestei legi.
Bafta!