| anonim_4396 a întrebat:

Cum se stabileste pensia de invaliditate?

4 răspunsuri:
| rael a răspuns:

Calculul pensiei

Pensia de invaliditate, indiferent de grad, se determina prin inmultirea punctajului mediu anual realizat de asigurat in perioada de cotizare cu valoarea unui punct de pensie din anul deschiderii drepturilor la care se aplica indexarile din anul respectiv.
La stabilirea pensiilor de invaliditate asiguratilor li se acorda un stagiu potential determinat ca diferenta intre stagiul complet de cotizare si stagiul de cotizare realizat efectiv pana in momentul incadrarii intru-un grad de invaliditate.
In cazul asiguratilor care au realizat cel putin jumatate din stagiul de cotizare necesar, stagiul potential se determina ca diferenta intre stagiul complet de cotizare si stagiul de cotizare necesar.
Pentru stagiul potential punctajul anual al asiguratului este:

0.75 puncte pentru gradul I de invaliditate (handicap grav)
0.60 puncte pentru gradul II de invaliditate (handicap accentuat
0.40 puncte pentru gradul III de invaliditate (handicap mediu)

Stagiul potential rezultat nu poate fi mai mare decat stagiul de cotizare pe care asiguratul ar fi putut sa il realizeze de la data ivirii invaliditatii pana la implinirea varstei la care, in conditiile legii, poate solicita o pensie pentru limita de varsta.
Asiguratilor care au realizat un stagiu de cotizare in conditii de handicap preexistent calitatii de asigurat li se acorda un stagiu potential, determinat ca diferenta intre stagiile de cotizare cerute la art. 47 din Legea nr.19/2000 si stagiile de cotizare realizate efectiv.
In cazul persoanelor care satisfac obligatii militare, elevii, ucenicii si studentii care si-au pierdut total sau cel putin jumatate din capacitatea de munca datorita accidentelor sau bolilor profesionale survenite in timpul si din cauza practicii profesionale. stagiul potential luat in calcul la stabilirea pensiei de invaliditate il constituie stagiul complet de cotizare, conform legii.
Mai multe poti vedea pe
www.dreptonline.ro/utile/pensie_de_invaliditate.php
...nvalid.pdf
www.lapensie.com/forum/index.php?mode=thread&cat=0&thread=632

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Grupa de munca se ia in calcul la pensia de invaliditate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt pensionara de invaliditate din 1995 gr. 2, cu 16 ani lucrati efectiv, din care 15 ani si 6 luni lucrate cu invaliditate.Beneficiez de ceva ca am lucrat cu. invaliditate/. In 1995 nu s-a luat in calcul acest lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am fost operata de cancer la san, beneficiez de pensie medicala, am 47 de ani si vechime in munca 26 de ani.