| Stallone a întrebat:

Ce suma de bani poate primi o persoana la pensia de invaliditate grad 2 fara sa fii lucrat sau sa aiba studii.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fara sa lucreze nu exista pensie de invaliditate de nici un grad.
Poate primi o indemnizatie de persoana cu handicap, daca este incadrata intr-un grad de handicap.

| alessia5158 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ba da, se poate! Tinerii care sufera de una din bolile enumerate la art 68, alin 1, litera b), chiar daca nu au cotizat, beneficiaza atat de indemnizatie de handicap cat si de pensie de invaliditate.

Art. 74 (din legea 263/210):"Au dreptul la pensie de invaliditate, indiferent de stagiul de cotizare realizat, persoanele prevăzute la art. 68 alin. (1) lit. a) şi b), alin. (2), (3) şi (4)."
ART. 68
(1) Pensia de invaliditate se cuvine persoanelor care si-au pierdut total sau cel putin jumatate din capacitatea de munca, din cauza:
a) accidentelor de munca si bolilor profesionale, conform legii;
b) neoplaziilor, schizofreniei si SIDA;
c) bolilor obisnuite si accidentelor care nu au legatura cu munca.
(2) Beneficiaza de pensie de invaliditate, in conditiile prevazute la alin. (1), si persoanele care se afla in situatiile prevazute la art. 49 alin. (1) lit. c) si g).
(3) Au dreptul la pensie de invaliditate, in conditiile prevazute la alin. (1) lit. a), si elevii, ucenicii si studentii care si-au pierdut total sau cel putin jumatate din capacitatea de munca, ca urmare a accidentelor de munca sau bolilor profesionale survenite in timpul si din cauza practicii profesionale.
(4) Persoanele care si-au pierdut total sau cel putin jumatate din capacitatea de munca si marii mutilati, ca urmare a participarii la lupta pentru victoria Revolutiei din Decembrie 1989 ori in legatura cu evenimentele revolutionare din decembrie 1989, care erau cuprinsi intr-un sistem de asigurari sociale anterior datei ivirii invaliditatii din aceasta cauza, au dreptul la pensie de invaliditate in aceleasi conditii in care se acorda pensia de invaliditate persoanelor care au suferit accidente de munca.

| Ioandelasal a răspuns (pentru alessia5158):

Este adevarat dar, din ce spune utilizatorul, nu este vorba de vreo situatie din cele citate.

| alessia5158 a răspuns:

Nu poate fi mai mica de 400 lei.