| Marian12123 a întrebat:

Bună, ce zici cu toate scumpirile?
Aseară am mers în oraș, era plin la benzinării, aproape 9 lei pe litru și benzina de 95 nu 99. Nu înțeleg de ce a fost asa, doar pentru un zvon, din ce zice la știri nu a fost adevărat, dar au profitat de la pompe și au schimbat prețurile în câteva minute.
În Germania în München este deja 2 euro litru de benzină, alimentele s-au scumpit. Am observat ceva, în România toți cu coșurile full și în Germania doar puțin și ce le trebuie.
Voi ce credeți, unde se va ajunge cu scumpirile?
Va fi posibil și fie foamne?
Cum pana acum era plin la TV de covid și acum dintr-o data cum o apărut războiul o dispărut încă și restricțiile?
Eu din ce știu totul se știa de ani buni ce va fi și în 2023 va fi,, Pacea Mondială,, sper sa fie adevărat. Eu nu simt încă asa tare criza, tot la fel o duc de bine, dar simt la benzină, curentul tot la fel îmi vine.

Răspuns Câştigător
| NunuNini a răspuns:

Au sarit preturile la combistibil din cauza ucrainienilor. Fac plinul la noi. Multi au plecat cu masinile.
Si daca o benzinarie din Bihor a profitat si a marit pretul, ceilalti au zis "da ce, eu sunt mai prost?" si... in lant toate au crescut preturile. Am vazut pe Facebook aseara (!) imagini cu preturi peste 9 lei.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Preturile la benzina au crescut din cauza pandemiei, fiindca transportul ei nu s-a mai facut cu atata usurinta ca inainte,
Plimbarile cu masina vor fii eliminate usor-usor, alegandu-se plimbarile cu piciorul si numai la nevoie sau la transportat ceva mare sau greu se va folosi masina, asa cum era inainte.
Lumea va schimba masinile de capacitate cilindrica foarte mare pe unele foarte mici, unde consumul este la jumatate, sau chiar mai putin.
Ne ajustam cheltuielile ne-importante in functie de cati bani ne mai raman in portofel dupa plata mancarii si a facturilor de energie, apa, gaz din casa.

| Goete a răspuns:

Scumpirile de abia incep.
N-as spune scumpiri.
Inflatie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai spune-ne si noua ce va fi daca se stie asa dinainte.