| Ardeiv a întrebat:

Dacă o persoana a făcut pușcărie poate candida pentru funcția de primar? Sunt 2 persoane cu antecedente penale care candidează, una ocupând deja funcția de primar

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula poate candida. Ca exceptie nu poate candida doar daca se afla in perioada de interdictie a dreptului de a fi ales, daca aceasta interdictie a fost dispusa de instanta la condamnare.

| mgtow a răspuns:

Dupa lege nu are voie. Dar cu manarii si smecherii reusesc

| GdX a răspuns:

Ca sa te angajezi ca pasnic sau casier ai nevoie de cazier curat. Daca esti parlamentar, primar, deputat, poti sa ai si 10 ani de puscarie. Welcome to Fantastic Republic of Rromania

| darrio2007 a răspuns:

In Românica se poate orice. In curand nu este exclus sa poti candida si mort.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil lipsa de candidati. Probabil experienta lor in politica avuta dinainte.
Normal ar trebui ca sa le fie interzis sa aiba posturi in domeniul legii sau al guvernului. (este evident ca se baga unde au nevoie si ce vor face) Dar hey, lumea se joaca de a capul in nori, iertarea si iubirea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I-ar fi incetat de drept mandatul celui care ocupa functia daca era condamnat in timpul functiei