| anonim_4396 a întrebat:

Odata reabilitata, persoana poate da o declaratie pe propria raspundere ca nu a suferit condamnari penale sau ca nu are antecedente penale? Si asta fara a fi acuzata de declaratii false?

2 răspunsuri:
| jo a răspuns:

Daca sentinta a fost revocata/anulata si persoana declarata nevinovata, sigur ca da. Sentinta trebuie stearsa oricum din cazier si are si proba legala ca nu are antecedente penale.

| scootsie a răspuns:

Indiferent ce declaratie dai, nu e valabila fara cazierul in care se atesta ca esti fara probleme...