| Mihai1000 a întrebat:

Buna, daca sa spunem ca am 16 ani si am fugit de acasa, politia o sa ma caute sau nu pentru ca sunt majora?

10 răspunsuri:
| UnDiavol a răspuns:

Dece ai fugit de acasă ești bine?

evenso
| evenso a răspuns:

La 18 ani devii majora, deci te va cauta politia.

| Roxxxxx554323 a răspuns:

Da, o să te caute.
La 18 ani devii majoră!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La 16 ani nu ești majoră, așa că o să te caute și o să te aducă înapoi acasă.

| dannyel86 a răspuns:

Tu stii ceva, dar nu esti lamurita pe deplin. big grin La 16 ani, inca esti minora si parintii raspund pentru tine. Pot anunta Politia sa te caute, daca ai fugit de acasa.
Ca o exceptie, fata care se marita la 16 ani este considerata majora de la data casatoriei.

| al0o0o0 a răspuns:

Nu esti majora asa ca da, te va cauta.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La 16 ani nu esti majora, ti-am explicat in 2 raspunsuri anterioare, inclusiv ti-am citat, pe larg, prevederile Codului civil.
Fiind minora si daca parintii te dau disparuta atunci vei fi cautata de politie si cand te gasesc vei fi dusa la domiciliul parintilor.

| Simpatic a răspuns:

La 16 ani nu esti majora! Deci da o sa te caute politia daca te dau ai tai disparuta, si o sa iei si bataia aferenta apoi.
Le faci rau parintilor tai care sigur vor incasa o amenda din cauza fugii tale.

| Legion7X a răspuns:

Nu trebuia să faci asta.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca esti data disparuta sau rapita, atunci te va cauta politia.