| anonim_4396 a întrebat:

Daca fugi de acasa la 22 de ani e obligata politia sa te caute? Plus daca lasi si scrisoare

15 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

La 22 de ani nu fugi, pleci de acasă. Cauți asociații umanitare, dacă nu ai posibilitatea de a plăti o chirie. În funcție de zonă, există instituții bisericii, mănăstiri unde te poți retrage o perioadă de timp.
Dar, chiar dacă pleci de acasă, cel puțin 24 de ore vor trece până la începerea căutările.
Oricum, vei putea plăti o amendă în cazul în care polițiștii vir concluziona că a fost alarmă falsă.
Căutați soluții alternative!

| doctorandus a răspuns:

Daca esti dat disparut vei fi cautat, insa poti alege ca Politia sa nu comunice domiciliul tau parintilor tai. Asa ca mai bine te inregistrezi legal la o adresa si Politia stie unde esti.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Obligata? Daca cineva denunta acest lucru, probabil este datoria lor, nu ca ar fi obligati.

| anonimg a răspuns:

DE la 18 ani impliniti nu o sa te caute nimeni daca ai anuntat ca o sa pleci pentru totdeauna.
Daca tu ai anuntat ca pleci, iar parintii se incapataneaza sa raporteze politiei ca tu ai fugit, parintii vor fi amendati de politie.
Poti sa faci orice de la 18 ani in sus.
Familia va raporta la politie disparitia ta daca intr-adevar ei nu stiu nimic de tine. La 22 de ani poti sa faci orice.

| Catrice a răspuns:

Pai la 22 ani se mai sta cu părinții și se da raport...nașpa.

| Zuzu1991 a răspuns:

Daca nu ai tutore legal care sa raspunda de tine (esti handicapat mental, sau alte chestii, adica nu esti legal responsabil de nimic, asa cum sunt copii)

atunci, EVIDENT CA NU

totusi, nu ar strica sa te duci la politie si sa le spui ca vrei sa pleci de acasa, ca parintii (sau cine nu vrea sa te lase) or sa vina cu o falca in cer si una in pamant sa depuna reclamatie de persoana disparuta, dar tu esti in totalitatea facultatilor mintale si pleci de acasa CA ASA TI-A VENIT AZI DIMINEATA PE CHELIE (NU ai nici o obligatie OARECARE sa dai vreun motiv... de NICI UN FEL)

| brokxy a răspuns (pentru Zuzu1991):

Vreau sa plec pentru ca ma agreseaza verbal si ma ameninta fara motiv. Azi dimineata a trantit o farfurie de podea si a spart-o si am mers la cumparaturi am zis " Daa vin!" Si m-a amenintat ca de ce strig. Pai eu eram in alta camera. Am strigat sa ma auda. Si dupa o zis ca imi rupe in doua cardul de credit pe care il am doar pentru ca am facut o gluma despre card

| Zuzu1991 a răspuns (pentru brokxy):

Da, e clar ca nu mai e de stat, pleaca

Răspuns utilizator avertizat
| blairelovesmusic a răspuns:

Just do it.

Răspuns utilizator avertizat