| Girly97 a întrebat:

Buna dimineata! Am o problema: in iulie am fost nevoita la varsta mea frageda de 25 ani sa imi iau pentru prima data in viata un concediu medical de 7 zile (exclus weekenduri) din cauza unei tendinite cronice care imi ingreuna posibilitatea de a merge si care imi provoca dureri foarte mari. Am fost nevoita sa stau in aceste zile mai mult in pat in camera si aveam voie sa ma deplasez doar cu autobuzul sau masina la clinica pentru sedintele zilnice de electroterapie. Nu a fost tocmai placut pentru ca am stat mai mult in pat insa patronul crede ca mi-a placut foarte mult primul meu concediu medical si ca m-am distrat.
Ma rog, ideea este urmatoarea, pentru ca nu prea stiu cum se procedeaza cu concediile medicale, patronul meu este cam uituc, uneori uita sa ne plateasca salariile, contributiile, se preface ca nu este la curent cu zilele libere legale ca sa ne plateasca dublu etc. Care ar fi cel mai rau lucru care mi s-ar putea intampla daca angajatorul nu mi-ar plati concediul medical din moment ce este atat de uituc si des ne cauzeaza neplaceri? Poate Casa de Asigurari sa incerce sa recupereze cine stie ce sume pe care le datoreaza angajatorul de la mine si pe care nu le-a platit cat timp am fost in concediu medical?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Casa de Asigurari de Sanatate n-are ce recupera de la tine daca angajatorul nu te plateste.
De altfel angajatorul este obligat sa plateasca primele 5 zile lucratoare din concediul medical, abia restul le plateste Casa, conform OUG 158/2005, citez:
"ART. 12.Indemnizaţiile pentru incapacitate temporară de muncă se suportă după cum urmează:
A. de către angajator, din prima zi până în a 5-a zi de incapacitate temporară de muncă, cu excepţia indemnizaţiilor aferente certificatelor de concediu medical acordate persoanelor asigurate pentru care a fost instituită măsura izolării, potrivit Legii nr. 136/2020;
B. din bugetul Fondului naţional unic de asigurări sociale de sănătate, începând cu:
a) ziua următoare celor suportate de angajator, conform lit. A, şi până la data încetării incapacităţii temporare de muncă a asiguratului sau a pensionării acestuia;"
Daca nu esti platita te poti adresa ITM si, daca nu se rezolva, sa dai angajatorul in judecata.

| Frank51 a răspuns:

Unde lucrezi draga mea, dacă patronul se ocupă de birocrație? La o companie cu 2 angajați? Ne spui și nouă numele companiei?

| Sophieka a răspuns:

Lasand la o parte problema ta fiindca ai primit raspunsuri clare...La 25 de ani, varsta pe care o ai nu o mai poti numii frageda. Atat am dorit sa spun, fara suparare.

| ValentinMihai78 a răspuns:

O frumoasă demisie dacă este "uituc", o reclamație la ITM și o vizită la medicină legală pentru a dovedi și din acest punct de vedere legal, existența bolii în realitate și nu ce visează patronul!
Impuneți punctul de vedere și nu considera că dacă ești tânără, ești sexul slab, trebuie să fi călcată în picioare!

| Campulung a răspuns:

Patronul plateste cele 7 zile de medical din banii firmei. Primele 5 zile le suporta el iar ultimele doua casa de asigurari de sanatate le va deconta dupa cativa ani.
Practic un concediu medical este o pierdere pentru orice patron privat.La stat este alta treaba.
Cat mai ai pana la pensie?

| Sophieka a răspuns (pentru Campulung):

Avand in vedere varsta frageda de 25 de ani...Mai are 40 de ani pana la pensionare, nu?