| Crisstinayy12 a întrebat:

O prietena a furat din magazin si nu a prins=o. Poate sa o prinda? Ce pedeapsa i se da unui copil care a furat dintr -un magazin?

11 răspunsuri:
| Atfas a răspuns:

Poate sa o mai prinda doar daca magazinul are camere si se uita cineva pe ele.

| Syrten a răspuns:

Dacă o prind vor fi sancționați părinții cât timp e ea minoră.
Și ei o să o sancționeze pe ea cu o bătaie zdravănă cel mai probabil

| Ale5184 a răspuns:

Daca existau camere de filmat, da. In mod normal, nu u se aplica pedepse ci masuri educative neprivative de libertate.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu au prins-o atunci acum nu cred ca se mai poate.
Daca ar fi fost prinsa pedeapsa depinde de cati ani are minorul.
Conform Codului penal, citez:
"ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate vedea pe camerele de supraveghere. În cel mai rău caz, dacă managerul magazinului depune plângere la politie, prietena ta poate ajunge într-o casă de corecție. Exista astfel de centre în Tg. Ocna și Buziaș. Din câte știu eu, cel de la Tg. Ocna ar fi numai de băieți. Când cel de la Buziaș numai de fete. În fine, sa nu exagerez acum. Mama lucrează în DGASPC cu astfel de copii cu probleme penale și atunci când copiii ajung în tribunal sunt iertați. Chiar și persoane de etnie care trăiesc numai din furat și tâlhărit sunt iertate. În schimb unii sunt instituționalizați în centre speciale de delincventa juvenilă, alții trimiși acasă unde continua sa fure și să facă numai nereguli. În România copiii sunt ținuți în slăvi, iar legea nu are nici o autoritate asupra lor. Numai după vârsta de 16 ani pot răspunde în fața legii. Dar și asa sunt iertați și lăsați în pace. Prietena ta să își bage mințile în cap acum, până nu ii va părea rău.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Trăiască Sfântul copy/paste. Mi-aș dori sa vad și eu ceva scris de tine care sa nu fie copy/paste. 70% din răspunsurile tale sunt copy/paste. Scrie ceva din creierul tau, nu numai copy/paste pentru ca asta pot face si eu și oricare de aici.

| andiceasu95 a răspuns:

Daca o prinde o sa ii dea o amenda si interdictie sa numai intre in magazin

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Domnul Ioandelasal da raspunsuri mai mult pe teme juridice. Cum legea este la fel de ce ar da altfel de raspunsuri? Asta doar ca sa jignesti, gratuit, un om care ti-ar putea fi bunic. Mai mult, este jurist de meserie si stie ce spune. 7 ani de acasa!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

In loc sa comentezi ce raspunsuri dau eu ar fi bine sa dai un raspuns mai bun. N-ai facut altceva decat sa scrii cca 90% prostii.
Si daca n-ai inteles de ce dau prevederile legale atunci nu esti nici prea destept: utilizatorul care a pus intrebarea sa citeasca prevederile legale si sa vada ca n-am dat raspunsul din burta, asa cum fac multi.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ţâncule esti absolut necivilizat, neiformat, posibil prost si fudul, in orice caz n-ai habar de legislatie.
Numai un prost si fudul n-ar intelege un raspuns bun, sustinut de prevederile legale si ar considera raspuns bun prostiile debitate de el. De altfel asa fac toti prostii si fudulii, deviaza de la subiect si ataca aiurea.
Si cu asta chiar am terminat cu tine.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am facut si eu niste evaluari negative daca tu, pe nu stiu ce criterii, imi dai aiurea evaluari negative.