| Kisses a întrebat:

Se vor mari alocațiile la 100€? Din ce luna o sa ni le dea mărite?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata nu exista nimic in acest sens si nici nu cred ca s-ar mari asa mult o singura data, poate in mai multi ani.

| KodrutZ a răspuns:

Ce gluma buna. Voteaza cu PSD ca se vor mari.
@johnnny123: Daca nu s-ar mai fura atit iar daca parlamentul ar avea cheltuieli de bun simt, s-ar gasi.

| johnnny123 a răspuns (pentru KodrutZ):

Oho, daca banii ar fi administrati in interes public in loc sa fie furati, atunci toate lucrurile ar creste pe linie, nu numai alocatiile.

| KodrutZ a răspuns (pentru johnnny123):

Inainte sa creasca, ar trebui sa scada multe. Nu stiu de ce toti viseaza la salarii mai mari sau alte pomeni dar nu gindesc un pic outside the box. Economia e tinuta in spate de patroni si mici intreprinzatori, fix aia pe care fiscul ii reguleaza zi de zi. Marirea veniturilor celor care nu produc a fost o subminare a economiei intreprinsa in mod repetat de 26 de ani incoace, iar cind Boc a pus un pic supapa au sarit toti de dos in sus. Uite, eu as fi intru totul de acord sa nu mai primesc deloc alocatie pentru fiica-mea dar banii aia sa fie folositi pentru a dubla alocatia unui copil de la tara care are parinti ok sau e orfan de mama-tata si chiar vrea sa invete si isi va cladi un viitor. Majoritatea viseaza alocatii mari ca sa isi ia tablete, desteptfoane sau alte rahaturi, dar putini se gindesc "mai, daca imi creste alocatia mi-as plati niste ore de engleza de capul meu" sau "de cind voiam sa imi iau enciclopedia Britannica" sau "in sfarsit pot sa fac cursul ala de bucatarie ca sa o ajut pe mama". Chestii de genul. Din ce in ce mai putini gindesc cu capul.

| darrio2007 a răspuns:

Vise,draga mea, vise.
Parlamentarii au grija sa-si mareasca lor pensiile lor si tot ce vor.

| OnuOnulică a răspuns:

Nu, nu a fost anunțat și nu s-a discutat nimic pe subiectul acesta.

| johnnny123 a răspuns:

100€? Esti foarte amuzanta :-))))

Asta ar insemna o crestere de 400%, ceea ce este absurd avand in vedere situatia economica din Romania.

De unde crezi ca s-ar putea plati suma asta, avand in vedere ca in Romania exista aproximativ 5 milioane de minori, ceea ce ar insemna o cheltuiala de aproximativ 6 miliarde de euro pe an?

6 miliarde de euro reprezinta bugetele combinate ale Ministerului Apararii Nationale, Ministerului de Interne si Ministerului Sanatatii.

| Kaℓi a răspuns:

Pe mine ma ingrijoreaza posibilitatea asta happy nu ma intreba de ce, nu pot sa spun.

| alexandru0sorin a răspuns:

Man nu se maresc din nefericire asa functioneaza guvernul as vrea eu marire sad

| asperger a răspuns:

Nu se maresc.asta deoarece puterea vrea sa modernizeze puscarii(pentru ca acolo vor ajunge multi politicieni)iar de populatie o doare in cot pana in alegeri