| bebe1000 a întrebat:

Buna seara am primit de la firma la care am fost angajat 5 zile o convocare in care am aflat ca datorita absentelor mele nemotivate (pur si simplu am vrut sa plec fiinda nu ma putem adapta, iar cand am depus demisia verbal cei drept au chemat un amic lucrator si el ce m-a convins sa renunt ) Nu am mai vrut sa ma duc la ei desii am primit o convocare asta fiind a 2 a si nenumarate telefoane. Ideea e ca ma simt pacalit deoarece ei mi-au spus ca la 3 absente nemotivate mi se desface contractul de munca iar pe convocare apar 12.
Ce sanctiuni prevede acest articol? O sa ma urmareasca toata viata acest lucru? o sa am un i pe cartea de munca?

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Daca nu stii, in situatia in care renunti la locul de munca, esti obligat sa-ti depui demisia IN SCRIS ( nu verbal, cum ai facut tu!). Banuiesc ca acesta este si motivul pentru care firma te convoaca la sediu ei!
Daca ai fi fost sanctionat pentru absente nemotivate cei de la firma ti-ar fi trimis decizia de sanctionare sau una de concediere, nicidecum o convocare!
Asadar, du-te la firma, depune demisia in scris si nu te teme de acea faimoasa litera " i" --- nu exista in codul muncii! In Codul muncii defacerea contractului de munca, ca sanctiune disciplinara, este prevazuta la art.248 litera "e" : http://www.avocat-dreptul-muncii.eu/codul_muncii_2014.php