| davps11 a întrebat:

Buna seara! Am si eu o intrebare:
Eu ca un elev de 12 ani as dori sa o dau pe diriginta mea in judecata pentru dezinformare si hartuire. Eu stiu ceva ca pot cu un parinte care sa fie reprezentantul meu legal in instanta. Vreau sa rezolv problema aceasta repede. Daca aveti mai multe informatii cum se poate face sau ce conditii sunt va rog sa lasati un comentariu.
Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu tu ci parintele, ca reprezentant legal al tau, o poate da in judecata pe diriginta, dar trebuie sa aveti probe in sensul celor afirmate si acestea sa fie adevarate, altfel n-are nici un rost.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Dar de la ce v-ati luat? este nevoie de probe in instanta sa stii
si da, este nevoie ca parintele tau sa o faca, tu fiind minor

| Violleta2022 a răspuns:

Tu ca copilas de 12 anisori nu poti sa dai pe nimeni in judecata, fiindca esti minor si nu ai discernamant.

Parintii tai sunt cei care pot face plangere si daca-i tine punga de banet, pot sa dea in judecata pe cine vor ei.
Dar nu uita ca trebuie sa ai probe si martori solizi, ca afirmatia ta sa fie una valida si credibila, ca nu ia nimeni in considerare un copilas de numai 12 anisori.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu nu poți face nimic la vârsta ta.
In schimb un părinte poate, însă motivele tale par cel puțin amuzante încât să se contureze un proces adevărat...

| johnnny123 a răspuns:

Și cum anume te-a dezinformat și hărțuit?