| DanielHabax a întrebat:

Bună, simt nevoia să mă exprim aici.
De ceva vreme, sunt agresat pe internet, un tip foarte dubios, cu care mă certasem pe internet pe un subiect irelevant în care ne-am adresat unul altuia cuvinte urâte. Eu mi-am cerut scuze, mi-am recunoscut vina, am simțit ca m-am comportat imatur, însă tipul tot insistă cu amenințari, amenință familia, prietenii, își face conturi false doar pentru a-mi produce teamă, eu unul, nu-s vreun om cu experiență în domeniul sportului de contact, nu caut conflicte cu nimeni, nici pe internet nu răspund, tipul îmi injurase familia, iar eu i-am răspuns înapoi, n-a fost ok din partea mea să vorbesc vulgar, dar în fine, timpul nu poate fi dat înapoi, el e in Romania, eu-s in Italia. Nu m-am bătut niciodată, n-am avut altercații vreodată cu cineva și nici nu vreau să fac rău cuiva sau să-mi fac mie, dar aflându-mă în poziția asta delicată, îmi creează stres și oarecum o senzație nesigură, nu pot sa-mi rulez activitățile în liniște, tipul tot insistă, pe zi de trece, își pune prietenii și nevasta sa-mi dea cereri, mă înjură, cer date despre mine, despre oamenii dragi, mie nu mi se pare ok ca de la ceva atât de mic sa se ajungă la amenințări cu moartea, internetul e plin de astfel de chestii, dar totuși, eu cred că trebuie să ne limităm.
Cum credeți că pot opri acest,, Bullyng, agresiune" din partea lui? La ce poliție pot apela?
Eu îmi plătesc partea mea, dar nu vrea sa continui sa vad un om care înjură, nu dau datele lui, vreau să rezolv asta prin lege. Mulțumesc, și-mi cer scuze pentru deranj, pentru că eu la rândul meu nu mi-am păstrat calmul.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Sa stii ca si aici sunt destui ghertoi care sub anonimat se cred zei sau adevarati campioni in ring si cred ca pot agresa lumea, si eu am avut de a face cu amenintari sau injurii din partea unor redusi mintali, insa in cazul tau pare ceva mai grav.
Tu ai zis ca stai in Italia si asta e din Romania, deci poti lua legatura cu autoritatile romane, completand aceasta petitie, este o sesizare mai pe intelesul tuturor, scrii dai detalii indici contul lui de Facebook alaturi de detalii pe larg https://www.politiaromana.ro/ro/petitii-online
Cu siguranta va fi chemat la politie;)
Pe de alta parte daca stii ca e si vina ta ca ai dat injurii si amenintari acum nu o face pe fatalaul mai ales daca tu ai provocat scandalul, ca nu e corect adica moral sa ataci pe cineva iar cand persoana aceea te ataca tu sa o dai in garda cum zic golanii.
Facebook are o reteta proprie pe care o au mai toate marile retele de socializare, prin care nu accepta anumite IP-uri mascate, iar taranoii de obicei nu stiu sa foloseasca un VPN, asta il va face usor de depistat.
Insa ai incercat pana acum sa il blochezi de peste tot? e mult mai simplu parerea mea, blocare peste tot si pe toti ai lui, nu accepti nicio cerere de proietenie de la persoane straine, umbli in setari ca profilul sa iti poata fi vazut doar de catre prieteni, tot din setari ai posibilitatea ca sa nu iti poata da ADD decat prietenii prietenilor sau daca imi aduc bine aminte poti chiar sa numai primesti cerere de prietenie...

| DanielHabax explică (pentru Simpatic):

Mulțumesc, eu pur și simplu am dat un răspuns de genul,, cine zice, ăla este" la expresia sa, imi bag. in familia ta, amenințări, si am renunțat sa mai port un dialog cu el, și s-a supărat atât de tare pe mine că nu am cedat agresiunii sale încât a început să o ducă până la extrem, dar azi n-a mai continuat. În fine, mulțumesc frumos de sfat, daca continuă zilele următoare, nu voi ezita să apelez la poliție.

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Tre buie sa te adresezi politiei din Romania, tu acum esti inItalia, persoana cu care ai avut conflict este româ n sau italian? Daca este italian atunci te adresezi politiei din Italia daca este de la noi atunci cand vi in Romania mergi la o sectie de politie faci plîngere impotriva lui, ar fi bine sa ai toate mesajele de la el cu amenintari si tot ce ti a mai spus el, si numele lui iar politia il va vizita acasa si il va duce la audieri, este de etnie rromă acest individ care te amenită?

| mihai69 a răspuns:

Faci plângere la poliție pentru hărțuire și amenințare. Mai departe se ocupă ei.

| Mirel4412 a răspuns:

Poti sa declari la politie, dar cel mai usor si fara mult timp pierdut e sa nu-l mai bagi in seama. Am avut si eu pe internet multi oameni "in grija" mea, si unii mai simteau nevoie sa fie agresivi la tastatura, dar in viata reala unul nu a venit la mine in fata sa-mi spuna lucrurile alea. Asta s-a intamplat si cu necunoscuti, dar si cu oameni cu care iesea zi de zi afara. Trateaza omul ca un smecher in fata monitorului, dupa nu mai trebuie sa ti fie frica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sună la poliție, poliția va găsi locația de unde îți trimite mesaje de amenințare prin intermediul onor angajați care se pricep la calculatoare, și omul acela va fi găsit și va plăti pentru ce-ți face

| PRaPRa a răspuns:

Raporteaza-l la politie si repede.
Oameni de genul sunt periculosi din cauza prostiei lor excesive.
Se cred invizibili pe net si asta le da curaj prostesc.

Nu mai astepta.