| Miss25JK a întrebat:

Bună TPU,

Am avut 2 abonamente la Orange in anul 2016, ce nu le-am putut achita. Intre timp ele s-au reziliat, au fost predate unei firme de recuperari intrum, anul acesta in aprilie am primit un plic de la acestia in care scria ca datorez suma de aprox 14.000 lei, dar daca le achit 3.500 lei, imi lichideaza creanța. Nu am dat curs, nu am raspuns, nu i-am contactat, iar acum cateva zile am primit un mail de la ei prin care ma incurajeaza sa iau legatura cu ei. Pe langa faptul ca suma este aberant de mare, nu am cum sa le platesc asa ceva. Frica mea este ca ma vor executa silit si imi vor scoate apartamentul la vanzare, fiind singurul pe numele meu, momentan neavand loc de munca si ma gandesc ca datorita acestui fapt nu ar incepe cu o poprire. Ce ma sfatuiti sa fac? Pana acum nu am dat importanta acestor plicuri de la ei insa deja devin apasatori.
A fost sau este cineva in situatia mea?
Multumesc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Solutii ar fi
1. Dacă a trecut termenul de prescriere ai scăpat(in cazul in care aceste datorii se prescriu)
2.Sa gasesti un specialist in negocieri ca sa-ti reducă suma pe care o ai de platit, sau negociezi chiar tu, dacă te pricepi.
3.Să actionezi pâna nu te vor da in judecată si vor incepe un proces, atunci e deja prea tarziu.

36 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns (pentru haileewatson):

Deci este rau platnica, femeie necinstita pana in maduva oaselor!
Era si vremea ca soarta (karma) aia de care a ras pana acum, sa se intoarca si sa o loveasca.
Ma rog, este problema ei cum se va descurca, ca limba ascutita vad ca are, dar nu si bun simt.

| Miss25JK explică (pentru haileewatson):

"5 luni mai tarziu uite ce pățești "

Ce anume patesc? Mi s-a trimis mail sa ii contactez si asta am facut si voi face. laughing)
Ce fumezi? Pare low budget

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este bine să nu ignori aceste somații. Apartamentul nu îl vor scoate la vânzare, dar suma va deveni tot mai mare. Nu poți sta fără venit și fără un cont bancar o viață. Imediat cum vei avea un venit, îți vor lua lunar 1/3 din venitul lunar până la achitarea integrală a datoriei.

| Atlas33 a răspuns:

Pai tu ai lasat apartamentul gaj pentru abonamente sau telefoane? nu cred asta si nici nu aveai cum, asa ca nu iti poate lua nici dracu apartamentul ce tot vorbesti acolo, si mai da-le dreacu de firme de recuperare ca nu sunt politia si nici garda de finanta, s-au trezit astia peste noapte sa-si infiinteze sperietori de-astea de ciori sa ia de 1000 de ori mai mult bani de la oameni, pai de unde pana unde ai ajuns la 150 de milioane, ce ti-au dat telefoane pentru un bloc intreg. Stai cuminte ca nu-ti face nimeni nimic, chiar daca nu platesti, nu se atinge nime de apartamentul tau, si in judecata nu le convine sa te dea ca nu o sa ia pe mere cat o sa dea pe pere...ei sunt constienti ca nu pot recupera banii de la tine, motiv pentru care iti cere chiar si 10-15 % di bani. Pana la urma ei sunt constienti ca risca oferind telefoane gratuite, ii crezi prosti? Du-te si incearca sa iei un iphone 13 sau un Samsung s21 ultra si veza ca iti cere deja 80% din prestul telefonului. de ce? pentru ca sunt constienti ca nu ce sa-ti faca in caz ca nu le dai banii. Stai linistita.

| Miss25JK explică (pentru Atlas33):

Mulțumesc frumos de "incurajare".
Deja simțeam ca o sa clachez mai ales la cate comentarii de rau erau aici.

| Atlas33 a răspuns (pentru Miss25JK):

Miss... oamenii se mai si bucura cand altii au probleme, nu toti sunt la fel dar suntem predominati de sentimentul invidiei.