| Miss25JK a întrebat:

Bună TPU,

Am avut 2 abonamente la Orange in anul 2016, ce nu le-am putut achita. Intre timp ele s-au reziliat, au fost predate unei firme de recuperari intrum, anul acesta in aprilie am primit un plic de la acestia in care scria ca datorez suma de aprox 14.000 lei, dar daca le achit 3.500 lei, imi lichideaza creanța. Nu am dat curs, nu am raspuns, nu i-am contactat, iar acum cateva zile am primit un mail de la ei prin care ma incurajeaza sa iau legatura cu ei. Pe langa faptul ca suma este aberant de mare, nu am cum sa le platesc asa ceva. Frica mea este ca ma vor executa silit si imi vor scoate apartamentul la vanzare, fiind singurul pe numele meu, momentan neavand loc de munca si ma gandesc ca datorita acestui fapt nu ar incepe cu o poprire. Ce ma sfatuiti sa fac? Pana acum nu am dat importanta acestor plicuri de la ei insa deja devin apasatori.
A fost sau este cineva in situatia mea?
Multumesc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Solutii ar fi
1. Dacă a trecut termenul de prescriere ai scăpat(in cazul in care aceste datorii se prescriu)
2.Sa gasesti un specialist in negocieri ca sa-ti reducă suma pe care o ai de platit, sau negociezi chiar tu, dacă te pricepi.
3.Să actionezi pâna nu te vor da in judecată si vor incepe un proces, atunci e deja prea tarziu.

| Miss25JK explică (pentru anonim_4396):

Cum am mai spus, incerc sa iau legatura cu ei. Din ce am vazut pe net, exista o mare problema, caci ei nu raspund nici la mailuri, nici la telefon. Deci cum o voi da la pace nu stiu dar sper. Voi pastra oricum print screenuri cu apeluri catre ei, cu mail. Mai mult de atat nu am ce sa fac. Voi incerca si maine dimineata sa ii sun, insa se pare ca fac special ca sa curga penalizrile...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Miss25JK):

Nu se poate sa nu gasesti un avocat care să te ajute cu un sfat.E probabil un joc psihologic de-al lor sa te dispere că nu-ti raspund la telefon iar cand in sfarsit îi "prinzi" sa te simti intimidata si vinovată. Joacă si tu tare si să ai pregatit dinainte tot ce le vei spune.In primul rand sa-i iei la rost că ce sunt penalizarile acelea nesimtite, să facă bine să mai reducă din ele.Controlează situatia, tu trebuie să domini aceste căpușe numiți recuperatori.
Jaf la drumu' mare.

36 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt 2 feluri de datornici:
1. Datornici de buna credinta - cei care se sraduiesc sa-si achite cat mai repede datoria si care achita regulat parti din restanta, la intelegere.
2. Datornici de rea credinta - cei care ignora platile si somatiile la plata si nuplatesc. Acestora se aplica penalizari de intarziere, dobanzi, pana ce se ajunge la o suma consistenta. In acel moment se trece la recuperarea sumei adunate, ceea ce inseamna adaugarea de noi sume de platit: taxe de judecata, de executare etc. (propriri, vanzarea bunurilor mobiliare si imobiliare, pana la recuperarea intregii datorii cumulate.

Tu faci parte din ceea de a doua categorie.

Daca nu vrei sa fii executat silit, atunci ia URGENT legatura cu firma de recuperare si stabileste o modalitate de achitare (chiar si esalonata)!

| darrio2007 a răspuns:

Ei devin apasatori pentru ca tu ai fost nepasator cand trebuia sa-ti achiti abonamentele.
Cred ca nu ai vrut sa le platesti nu ca nu ai putut.

| Miss25JK explică (pentru darrio2007):

Cred ca nu cred ca ar trebui sa iti dai cu presupusul ce am vrut, daca am vrut. Eu am intrebat altceva.winking

| darrio2007 a răspuns (pentru Miss25JK):

Altceva? Nu scapi, orice ai face. Punct.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate ti-ai facut-o cu mana ta inseland companiile de telefoane prin neplata facturilor.

Un rau platnic care s-a strecurat 6 ani de zile fara sa plateasca, a facut dovada ca nu este un om cinstit si nici dupa ce i s-a mai dat o sansa sa plateasca firma de recuperarea datoriei tot nu a facut-o, acum firma recuperatoare preda dosarul tau tribunalului, unde urmeaza executarea silita cu luatul banilor din contul bancar, sau vandut bunurile din casa sau chiar casa, pentru recuperarea datoriilor.

De data asta suma va fi imensa, fiindca va contine penalizari si cheltuieli de judecata ale tribunalului, pe langa banii datorati din abonamentele neachitate.

| Miss25JK explică (pentru Violleta2022):

Violetta, unii dintre voi cititi printre randuri si aveti impresia ca vorbiti cu copii de 12 ani care intreaba cum se pot feri de o sarcina.
Nu draguta, nu m-am ascuns 6 ani. Primul plic a foat anul asta in aprilie, iar acum o saptamana cum am si scris mi-au dat mail, iar ieri eu i-am contactat. Nu imi spune tu mie ca daca nu ai fi platit 2 facturi, si in 6 ani primeai suma de 15.000 de lei, aruncai instant cu banii fara sa te gandesti macar. Mi-e greu de crezut ca noi astia de stam pe TPU, suntem toti putrezi de bogati. Dar e tipic romaneste sa fi comentaci, sa invarti mai rau cutitul. Eu nu m-am spovedit aici, am intrebat ce se poate intampla, si dupa cum bine vezi cu anumiti oameni am purtat discutii normale, iar cu unii printre care te incadrezi si tu, nu am decat sa spun ca fiecare da ce are in suflet. Frustrare, sila ura - in categoria asta intri tu. Dar exista o karma happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru Miss25JK):

Mai, bine ca ai adus vorba de karma, ca aia te va lovii acum, dupa ce ai dovedit ca esti o femeie necistita si rau platnica.
Aici nu-i vorba de bogatie sau saracie, ci de cinstea omului!
Ca nu-ti place adevarul spus in fata, este altceva, dar cu siguranta de data asta vei primi o lectie de la viata, cu toata frustrarea si ura pe care le-ai acumulat din prostia ta sau nepasare.

| haileewatson a răspuns (pentru Violleta2022):

A mai patit o data :))) https://www.tpu.ro/......m-fost-in/

| haileewatson a răspuns (pentru Miss25JK):

Tocmai pentru ca esti adult, nu un copil de 12 ani, oamenii de aici sunt "duri" fiindca ar trebui sa ai responsabilitate si sa iti asumi ce ai facut, ca sa nu mai repeti greselile, si anume: sa nu iti platesti datoriile si sa stai asa 6 ani de zile. Daca as fi primit un astfel de plic in aprilie, sunam instantaneu la ei, ma dadeam cu capul de pereti sa aflu despre ce e vorba sau sa platesc o suma minima ca sa scap de recuperatori. Tu ai bagat plicul in dulap crezand ca nu iti face nimeni nimic, 5 luni mai tarziu uite ce patesti.
Cu RDS cum ai rezolvat? https://www.tpu.ro/......m-fost-in/

| Violleta2022 a răspuns (pentru haileewatson):

Deci este rau platnica, femeie necinstita pana in maduva oaselor!
Era si vremea ca soarta (karma) aia de care a ras pana acum, sa se intoarca si sa o loveasca.
Ma rog, este problema ei cum se va descurca, ca limba ascutita vad ca are, dar nu si bun simt.

| Miss25JK explică (pentru haileewatson):

"5 luni mai tarziu uite ce pățești "

Ce anume patesc? Mi s-a trimis mail sa ii contactez si asta am facut si voi face. laughing)
Ce fumezi? Pare low budget

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este bine să nu ignori aceste somații. Apartamentul nu îl vor scoate la vânzare, dar suma va deveni tot mai mare. Nu poți sta fără venit și fără un cont bancar o viață. Imediat cum vei avea un venit, îți vor lua lunar 1/3 din venitul lunar până la achitarea integrală a datoriei.

| haileewatson a răspuns:

Din pacate ai ajuns in situatia asta din vina ta. 6 ani de zile te-ai gandit "lasa, nu au ce sa-mi faca". Ei bine, uite ca au ce sa-ti faca, si anume acum le datorezi 14.000 de lei (asta era in primavara, acum e si mai mult).
O curiozitate am - de ce nu ai platit acei 3500 de lei ca sa scapi de ei? Sunt sigura ca puteai sa faci rost de la cineva sau de undeva.
Sfatul meu e sa iei legatura direct cu compania de recuperare si sa ii intrebi ce suma trebuie sa le dai ca sa te "ierte" -> plateste suma respectiva si tine minte sa nu te mai joci cu datoriile.
Daca nu, stii si tu ce urmeaza : executare silita.

| Miss25JK explică (pentru haileewatson):

Nu am platit cei 3500 de lei pentru ca m-am gandit ca asa vor sa ma agățe ca mai apoi sa le platesc mai mult.

| NisipLaMare a răspuns (pentru Miss25JK):

Suni si vorbesti cu ei ajungi la o intelegere telefonica eventual sa iti dea inscris prin posta suma care trebuie sa o platesti ca sa termini cu tot, nu te gandi prea mult ai avut timp pana acum.Nu vor sa agațe, vor banii lor.

| Miss25JK explică (pentru NisipLaMare):

Am dat mail, astept raspuns, am sunat dar nu raspund. Specific acestor firme. Si ca sa il contrazic pe bula, nu, nu sunt rau platnica, as vrea sa platesc dar sa si răspundă careva.

| NisipLaMare a răspuns (pentru Miss25JK):

Este cam tarziu la ora asta incearca dimineata dupa ora 9.Insistă pana raspund ei.

| haileewatson a răspuns:

Pana acum nu te-a interesat sa iei legatura cu ei, sau sa le raspunzi, acum ei ti-o platesc inapoi cu aceeasi moneda: nu te baga in seamalaughing

| Miss25JK explică (pentru haileewatson):

Sti ca nu are logica raspunsul tau, da?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contacteaza-i si incercati sa ajungeti la un numitor comun. Crede-ma nu vor nici ei sa iti ia casa sau din salariu dar trebuie sa obtina suma cumva, suma care tot creste cu cat o amani. Totusi, asigurate ca vorbesti cu cine trebuie, nu cu vreun escroc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine e să iei legatura cu un avocat.El te va sfatui exact ce să faci.Probabil ca firma de recuperare nu are puterea sa te execute silit decat in urma unui proces.Trebuie să ai psihicul tare daca ti-ai asumat sa nu platesti ceva si acum vine scadenta.Nu stiu daca e bine să iei legatura cu ei sau sa ignori.Dar cel mai rau e ca ai luat apartament pe numele tau stiind ca ai datorii.

| NisipLaMare a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa vorbeasca cu ei sa aiba totul inscris la final.Nu trebuie sa vorbeasca cu avocat alti bani degeaba daca vrea sa rezolve pasnic problema. Poti vorbi cu un avocat daca te-au dat deja in judecata dar tot degeaba oricum o sa le dai banii cu varf si indesat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu sunt in măsură să spun exact ce trebuie să faci dar cei de la firma de recuperări vor să te sperie.Si se pare că au reusit.Au fost doua abonamente dar nu specifici daca ai luat si telefoane la pret redus odată cu abonamentele sau ce avantaje ai avut.

| NisipLaMare a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei nu vor sa sperie pe nimeni, ei trimit direct somatie de plata frumos si cu vorba buna.Toata paguba cu tot cu telefoane este inclusa in suma. Nu mai conteaza tipul de abonament ci doar sumele, cifrele acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu intra singură in gura lupului.Sau daca platesti dă-le si tu ceva putin, câte 10 lei pe lună.Asa nici nu pot spune ca esti rău platnica.Dar tu te arunci doar pentru că te-au speriat si nici macar nu stii de fapt care e solutia la problema asta.

| NisipLaMare a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai putina dreptate, mergi la o filiala Orange si informeaza-te.

| Miss25JK explică (pentru anonim_4396):

Problema e ca daca le dau 10 - 50 de lei pe luna, nu o sa fac nimic, pentru ca vor pune in continuare dobanzi peste dobanzi. Sa vad ce vor spune. Ma gandeam ca poate imi vor face o reducere fiind binevoitoare sa platesc. Vedem.

| Miss25JK explică (pentru NisipLaMare):

La Orange am fost deja si mi-au spus ca nu mai am ce face, ca ei au vandut deja creanta firmelor recuperatorii si ei nu ma mai ppt ajuta. Deci tot cu Intrum trebuie sa defilez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu de asta spun ca nu esti informata.Sunt multi in situatia ta si asta trebuie tu sa afli, daca suma e fixa si daca au puterea să te execute.Contractul cu Orange se poate rezilia fara penalitati dar dacă ai luat de la ei telefoane cu reducere pe acele abonamente atunci au dreptul legal sa-si recupereze paguba prin acea firma de recuperare.
Tot ce trebuie să faci e să te interesezi cum functioneaza acel Intum si ce solutii sunt.Dar repet, nu te băga singură in gura lupului, mai intâi informeaza-te.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sau dacă te simti presată si ai cedat psihic atunci plăteste-le cât vor si apoi dormi liniștită.

| NisipLaMare a răspuns:

Asta se intmpla cand multi au boala mintala numita :"ignoranta, lasa ca nu au ce sa imi faca, lasa ca meege asa".
Este grav nu este de joaca.
Vorbeste cu ei si vezi ce daune trebuie sa platesti ca sa nu te dea in judecata, plateste cei 3.500 lei, acum cred ca a crescut mai mult, suma restanta creste lunar cu o anumita dobanda. Daca nu faci asta o sa te dea in judecata prin alti avocati, platesti daunele de judecata + taxe si costuri+suma restanta+oferta de a reduce pricesul de judecata.

| Atlas33 a răspuns:

Pai tu ai lasat apartamentul gaj pentru abonamente sau telefoane? nu cred asta si nici nu aveai cum, asa ca nu iti poate lua nici dracu apartamentul ce tot vorbesti acolo, si mai da-le dreacu de firme de recuperare ca nu sunt politia si nici garda de finanta, s-au trezit astia peste noapte sa-si infiinteze sperietori de-astea de ciori sa ia de 1000 de ori mai mult bani de la oameni, pai de unde pana unde ai ajuns la 150 de milioane, ce ti-au dat telefoane pentru un bloc intreg. Stai cuminte ca nu-ti face nimeni nimic, chiar daca nu platesti, nu se atinge nime de apartamentul tau, si in judecata nu le convine sa te dea ca nu o sa ia pe mere cat o sa dea pe pere...ei sunt constienti ca nu pot recupera banii de la tine, motiv pentru care iti cere chiar si 10-15 % di bani. Pana la urma ei sunt constienti ca risca oferind telefoane gratuite, ii crezi prosti? Du-te si incearca sa iei un iphone 13 sau un Samsung s21 ultra si veza ca iti cere deja 80% din prestul telefonului. de ce? pentru ca sunt constienti ca nu ce sa-ti faca in caz ca nu le dai banii. Stai linistita.

| Miss25JK explică (pentru Atlas33):

Mulțumesc frumos de "incurajare".
Deja simțeam ca o sa clachez mai ales la cate comentarii de rau erau aici.

| Atlas33 a răspuns (pentru Miss25JK):

Miss... oamenii se mai si bucura cand altii au probleme, nu toti sunt la fel dar suntem predominati de sentimentul invidiei.