| ackym1 a întrebat:

Bună ziua. Am primit un plic acasă de la INTRUM sa plătesc 4000lei o taxă de rezilire a unui contract orage, din momentul cesionarii dosarului către INTRUM de către Orange au trecut 1400 zile.Mă mai pot executa silit cei de la Intrum?

Răspuns Câştigător
| Sonia822 a răspuns:

Avocat... un avocat te invata...se poate ocoli, si probabil nu vei mai putea face ab la Orange pe numele tau. Taxele de reziliere sunt ilegale, orice contract poate fi reziliat oricant, cumva taxa nu exista, deci avocat

| doctorandus a răspuns (pentru Sonia822):

Taxele de reziliere sunt legale daca:

* ai primit un telefon mobil gratuit sau la pret mult redus;
* ai beneficiat timp de sase luni de tarif mult redus;
* ai primit un cadou de la firma pentru incheierea abonamentului.

De undeva trebuie sa castige si Orange, ei nu sunt organizatie de caritate. Deci orice avantaje a primit de la ei, trebuiau acoperite baneste prin a ramane abonat pe toata durata nominala a contractului.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sonia822 ti-a dat un raspuns bun. Atentie! Taxa de reziliere este ilegala! Ei stiu asta dar o fac pentru a speria fraieri, si a mai obtine niste bani.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bineinteles ca pot, daca vor castiga procesul cu tine te vor executa

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă obțin o hotărâre judecătorească împotriva ta, pot. După câte știu, o pot face în 5 ani deci 1800 de zile. După ce te-au somat, te vor da în judecată. Dacă în acest timp câștigă procesul, îți vor bloca conturile și îți vor pune poprire pe venituri, pe 1/3 din venitul tău.

| Digikey a răspuns:

Ei incearca.Au cumparat datoria de la Orange pe 2 lei si incearca sa scoata profit de cele mai multe ori ilegal.
Trebuie sa discuti cu un avocat si se poate anula executarea silita daca ai noroc.
Intrum este fosta Top Factoring si au pierdut o gramada de procese.