| Totu_Monica_1992 a întrebat:

Buna TPU

Am o somatie de plata in valoare de 636 ron ma amentinta cu judecata ce fac eu nu sunt in tara

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca datorezi suma respectiva atunci trebuie s-o platesti, poti ruga o ruda sau prieten s-o plateasca si tu sa-i trimiti in schimb echivalentul in euro sau alta valuta.
Daca n-o datorezi poti astepta sa te dea in judecata, daca n-are dreptate o sa-i fie respinsa cererea.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Roagă un prieten / rudă să plătească în numele tău. Cere o fotocopie a documentului de plată (fax). Trimite acea copie și instituției care a emis somația.

| BPAndrei a răspuns:

Oricine din tara poate plati suma respectiva in locul tau. Pe langa somatie trebuie sa existe si o factura sau un cod de utilizator pe numele tau, din care sa reiasa ca esti datornica. Cu factura/somatia respectiva poti ruga pe cineva din tara sa mearga la banca/posta/cec (ar trebui sa ai optiunile de plata pe somatie) si ai rezolvat problema.

| Totu_Monica_1992 explică:

Problema e ca somatia e de la telekom am un abonament la o tableta si uitasem sa mai platesc cateva facturi si nu miau trimis factura acasa cu sumele ei au desfacut contractul si miau adaugat la plata 500 ron iar acuma spun ca ma dau in judecata