| Petrus_Emanuel-Mihai_1988 a întrebat:

Buna TPU. Am un caz ciudat... Am nevoie de raspunsul unui avocat bun pentru intrebarea de mai jos :

O minora a ramas insarcinata la 15 ani, tatal pe care ea sustinea ca l-a iubit de 20 ani acum nu il mai iubeste, insa tot ce ii leaga e acel copil, insa intrebarea mea este :
Fata respectiva e supusa la un proces de plasament al copilului ei la care se stabileste intr-o anumita data din an. Ea face 17 ani in august 2024.
Tanara minora e obligata sa fie la acel proces? Sau se poate face acel proces fara ea ci sa o inlocuiasca centrul? Sa hotarasca pentru copilul ei? Ea este sub tutela centrului D.G.A.S.P.C. de unde ea nu vrea sub nici o forma sa stea si e sub hotarare judecatoreasca. Dupa acel proces o lasa in pace?
Sau o tot inchid in centru pana la 18 ani? Ea are unde sa stea si nu ii place in acel centru, o lasa dupa proces sa iasa? Daca demonstreaza legii ca ei ii este bine acolo si in singuranta?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau pentru tine, dar NU avem avocati pe acest forum!

Din pacate, fata nu poate sa decida pentru ea, fiindca nu are varsta legala inca si nu poate sa decida in locul statului, sau a celor care o au in plasament.
Nu are nici o importanta ca-i place unde este sau nu, fiindca a dovedit ca nu este un copil de incredere odata ce a facut ilegalitati la o varsta atat de mica, avand sex si copil la 14-15 anisori, deci total incapabila sa discerana binele de rau, la varsta pe care o are.
Sa stea in centrul de plasament pana la 18 ani, ca-i mai bine si mai sanatos pentru ea.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Deci una internata la un centru a plecat de capul ei dupa stromeleag si a ramas bortzoasa. Tipic pentru Romania. Minora! Deci o lasam pe ea deoparte, ca n-a dus-o capul. Toti imbecilii responsabili cu centrul ala merita macar vreo 3 ani de inchisoare, idiotii dracului! Salarii mari au, de facut nu fac nimic, futu-le rasa in orbita! In principiu ar trebui sa stea in centru pana la 18, cand va primi un sut in fund. Pina hotaraste justitia ceva, face 18 ani...

| Miruna333 a răspuns:

Pentru asta e nevoie sa iei legatura cu un avocat

| Negroo a răspuns:

Sigur ca nu ii place in centru, ca nu se poate destrabala. Va sta totusi acolo pana la 18 ani.