| 13AlinaM a întrebat:

Buna TPU
As dori o informație, dacă eu locuiesc in Cluj și doresc ca la plăcută de înmatriculare a mașinii sa apăra capitala (B) oare cum trebuie sa fac și cum sta treaba
Va mulțumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Potrivit OUG nr.195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.13.(1)Autovehiculele, cu excepţia mopedelor şi a troleibuzelor, precum şi remorcile se înmatriculează permanent sau temporar la autoritatea competentă în a cărei rază teritorială proprietarii îşi au domiciliul, reşedinţa ori sediul, în condiţiile stabilite prin reglementările în vigoare."
Fata de aceste prevederi poti avea numar de Bucuresti doar daca iti stabilesti acolo domiciliul sau resedinta (flotant) inainte de inmatriculare.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Iti faci domiciliul in Bucuresti!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti faci mutatie in B si o inmatriculezi acolo.
Sau o iei in leasing de la o firma cu sediul in B