| doli a întrebat:

Cam cat costa taxa la notariat pe o casa daca fac contract de vanzare-cumparare? Mentionez ca eu urmez sa platesc 7000 de euro.Am nevoie de un raspuns urgent, dau FUNDA.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca pretul de cumparare este de 7.000 euro (cca 31.000 lei, la cursul de astazi), atunci costul minim total va fi de 1.456 lei, compus din:
-extras CF pentru autentificare - 40 lei;
-impozitul pe transferul dreptului de proprietate - 2% din valoare daca vanzatorul a detinut-o mai mult de 3 ani, respectiv 620 lei;
-onorariul notarului public - 593 lei, la care se adauga TVA de 24%, in total 736 lei;
-inscrierea in CF a dreptului de proprietate - 60 de lei.
Daca nu va intelegeti altfel primele doua sume le plateste vanzatorul iar celelalte doua le platesti tu.

| alessia5158 a răspuns:

Foloseste-te de calculatorul din link -ul :http://notariat-tineretului.net/calculator-taxe-notariale