| Danyel_5217 a întrebat:

Cam cat costa taxa la notariat pe o casa si o bucata de pamant de 25 de ari daca fac contract de vanzare-cumparare? Mentionez ca eu urmez sa platesc 6000 de euro,este in localitatea Hurjuieni,judetul Suceava, casa este normala.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La 6.000 euro (care fac cca 26.200 lei RON), costul minim total o sa fie de 1.527 lei, compus din:
-extrasul CF pentru autentificare - 40 lei;
-impozitul pe transferul dreptului de proprietate de 2% - 524 lei;
-onorariul minim al notarului public - 510 lei, la care se adauga TVA de 24%, total 633 lei;
-intabularea dreptului de proprietate pe tine in CF - 60 lei.
De mentionat:
-daca valoarea de 6.000 euro este mai mica decat evaluarea pe care o au notarii atunci costul o sa fie calculat la valoarea de evaluare chiar daca pretul din contract va fi de 6.000 euro;
-daca gasesti un notar care nu este platitor de TVA atunci vei face economie de 123 lei.
-in functie de notar costul cu onorariul poate fi ceva mai mare;
-Daca nu va intelegeti in alt mod vanzatorul va plati extrasul CF si impozitul iar cumparatorul onorariul notarial si TVA la acesta si tariful de intabulare in CF.

| BrD a răspuns:

Taxele difera de la notar la notar. De acea e bine sa te interesezila mai multi notari inainte. Poti la fel de usor sa cauti pe internet notari care sunt in zona, sa ii suni si sa ii intrebi.