| Pisicutsaaa a întrebat:

Buna TPU.

Care imi spune Juramantul Presedintelui Romaniei

Si Primului- ministru, ministrii si ceilalti membri ai guvernului?

Mersi happy

1 răspuns:
| studenta2013 a răspuns:

Conform constitutiei romaniei art 82 alin 2 candidatului a carui alegere a fost validata depune in fata Camerei Deputatilor si a Senatului, in sedinta comuna, urmatorul juramant:
" Jur sa-mi daruiesc toata puterea si priceperea pentru propasirea spirituala si materiala a poporului roman, sa respect Constitutia si legiile tarii, sa apar democratia, drepturile si libertatile fundamentale ale cetatenilor, suveranitatea, independenta, unitatea si integritatea si integritatea teritoriala a Romaniei. Asa sa-mi ajute Dumnezeu!"