| AnonimXDx a întrebat:

Daca cineva are dosar penal e clar ca merge si la inchisoare? Sau. daca cineva merge la inchisoare are din start si dosar penal, nu?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este sigur. La inchisoare merge doar daca este condamnat penal de o instanta de judecata si condamnarea este inchisoare cu executarea pedepsei. Mai sunt si alte solutii ce pot fi pronuntate intr-un dosar penal, respectiv SUP, NUP, transformarea raspunderii penale in raspundere administrativa, amenda penala sau inchisoare cu suspendarea conditionata a executarii pedepsei.

2 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Nu. Se poate sa aiba dosar penal, sa fie facute cercetari, inceputa urmarirea penala si ajunge in instanta, la proces si acolo se stabileste ca e nevinovat, si atunci evident nu va merge la inchisoare.
Sau poate are dosar penal pentru o infractiune mai putin grava si atunci va primi doar o amenda penala sau pedeapsa inchisorii cu suspendare.

| Cronyx a răspuns:

Daca cineva are dosar penal nu inseamna ca merge clar la inchisoare.Dosarul penal se face in caz de o infractiune....in functie de acea infractiune ajunge sau nu la inchisoare in urma unui proces. daca nu ajunge la inchisoare si scapa de pedeapsa in dosarul penal va fi mentionata infractiunea... daca o comite din nou devine recidivist si are sanse mai mari sa ajunga la inchisoare