| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU, heeelp! Cine stie? Daca o persoana beneficiaza de indemnizatie(pensie) de handicap accentuat permanenta are dreptul sa fie si angajata la stat sau la privat? Acum nu stiu, part-time, full-time, depinde de caz. Detine cineva astfel de informatii? Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, are voie sa lucreze, daca este apt pentru munca respectiva.

| Anonimul151 a răspuns:

Da, cel mai probabil are dreptul să lucreze. Însă nu știu sigur daca part time sau full time...Dar, cu siguranță că are dreptul să lucreze. Probabil part time. Dar cum spuneam, nu știu 100% sigur.

| teclado a răspuns:

Da are voie si chiar o sa i-se pună la pensie ca a lucrat full time chiar daca va lucra part time
Sau dacă lucrează full time atunci statul da angajatorului niste bani teoretic doar in hartii

Dar in realitate nu ii mai ia impozit pe salariu
Asa ca Domnul a dat Domnul a luat Domnul fie lăudat.

| DizzyC a răspuns:

Sa nu confuzi cu indemnizația de incapacitate de munca. Atunci nu îți mai da acea indemnizație daca te angajezi. Acolo e cu full time sau part time, depinde. Altfel pentru handicap, dacă exista de la medic ca e apt pentru acea meserie pe care o vrea, poate lucra omul cum dorește și cum găsește, full, part, doar o ora. etc.