| Crina4950 a întrebat:

În Legea 263/210
Art. 84 Copiii au dreptul la pensie de urmaș:
b) dacă își continuă studiile într-o formă de învățământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăși vârsta de 26 de ani;

Eu în martie împlinesc 26 de ani, stie cineva daca se primește până la 26 ani inclusiv? A fost cineva în această situație?

Pe site-ul ec.europa.eu
Site oficial al UE scrie
Copiii între 16 și 26 de ani au dreptul la pensie de urmaș până la data absolvirii studiilor, dacă urmează o formă de învățământ.

Așa să fie? Mie mi-au zis la Casa de pensii că se suspenda în ziua în care împlinesc 26 ani, dar prin a depăși 26 de ani eu înțeleg că cei de 27 nu mai au drept să ia.

Are cineva o informație sigură? Mulțumesc

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce ai citat din lege se interpreteaza ca primesti pensie de urmas, daca esti in peroada de studii, pana implinesti 26 de ani, dupa ziua in care ai implinit aceasta varsta nu mai primesti pensia de urmas.

| sierra1 a răspuns:

" se primește până la 26 ani inclusiv" - așa zice legea, așa primești

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O informație mai sigură decât textul legii nu există.
între 16 și 26 de ani - asta înseamnă între, de la vârsta de 16. când s-a terminat anul 15, și anul 25 până se tremină, când începe anul 26. Deci până începe anul 26. Că dacă ar fi cum ai dori dta, ar scrie între 16 și 27.

| Crina4950 explică (pentru sadrian46):

Multumesc pentru răspuns. Totuși, dacă ar fi să o luăm logic, eu când am 26 de ani nu depășesc vârsta de 26 de ani? După mine, textul din lege "fără a depăși vârsta de 26 de ani" se referă să nu trec peste 26, adică să nu am 27.

| Crina4950 explică (pentru sadrian46):

Voi depăși vârsta de 26 de ani în martie 2022, când voi împlini 27 de ani big grin

| sadrian46 a răspuns (pentru Crina4950):

Dacă așa scrie legea, ar însemna că și la 26 de ani ar trebui să primești. Dacă nu ți-o dă, ar trebui să apelezi la un avocat.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Se suspenda in ziua in care faci 26 de ani, asa cum ti-a spus doamna / domnul de la Casa de pensii.

| MariaAlinaAlf a răspuns:

Buna, ai mai primit dupa ce ai implinit 26 ani? happy