| QuizzyFuN a întrebat:

recent, un timp m-a amenintat cu moartea, vreau sa stiu ce pedepse poate sa primeasca sunt minor am 13 ani, el este matur are si copil, am dovezi solide si numarul lui de telefon.

Răspuns Câştigător
| AnoAnonima0 a răspuns:

Du-te la poliție și el poate primii o amenda sau poate face chiar și dosar penal pentru hartuire.

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu te aștepta sa între la închisoare sau ceva, dar dacă ii faci plângere o sa îl caute poliția și o sa se potolească.

| ArrowToYou1211 a răspuns:

Sunt sanse sa faca arest la domiciliu, dar o amenda usturatoare sigur primeste, e hartuire, iar tu fiind minor lucrurile se agraveaza

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Impreuna cu un parinte poti depune plangere penala pentru amenintare, conform Codului penal, citez:
"ART. 206.Ameninţarea
  (1) Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a  unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Plangerea trebuie depusa in termen de maximum 3 luni de la data amenintarii.