| AnAndrey1994 a întrebat:

Ieri noaptea am fost sunat si amenintat de unchiul fostei mele prietene si chiar foarte urat atat eu ci si familia mea! Am numarul lui de telefon.Am auzit ca ma pot duce cu ea la politie si o sa afle el toata convorbirea si asta si vreau sa fac maine sa ma duc sa fac plingere ca niciodata nu se stie ce mi se poate intampla! Intrebarea mea este ce poate el sa primeasca pentru amenintarea dura facuta de el?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Amenintarile sunt prevazute in Codul Penal:
Capitolul II
INFRACŢIUNI CONTRA LIBERTĂŢII PERSOANEI

Art. 193

Ameninţarea

Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva ei, a soţului ori a unei rude apropiate, dacă este de natură să o alarmeze, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.

Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală.
Cod penal actualizat prin:

Lege nr. 278/2006 - pentru modificarea şi completarea Codului penal, precum şi pentru modificarea şi completarea altor legi din 4 iulie 2006, Monitorul Oficial 601/2006;

Detalii: http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-193-cpen

| AnAndrey1994 explică (pentru Salontanul):

Deci pana la urma nu va scapa doar cu o singur avertisment?

| Salontanul a răspuns (pentru AnAndrey1994):

Nu. Daca politia locala nu ia masuri trebuie sa te adresezi pe cale ierahica la judet si pe tara. In cererea catre politie trebuie sa specifici si ca urmeaza sa-l dai in judecata ( daca vrei).

| AnAndrey1994 explică (pentru Salontanul):

Auzi dar el m-a luat tare si urat a vb si de familia mea tot si eu daca i-am zis cateva inapoi adica nu amenintare doar ca i-am zis atata ca du-te si fatio are ceva? eu zic ca nu pentru ca el a inceput si daca am numarul iei poate sa refaca convorbirea?

| Salontanul a răspuns (pentru AnAndrey1994):

Este vorba de amenintari de genul: te tai, te omor, etc. Nu ca ai zis ce va de mama lui sau altceva asemanator.

| AnAndrey1994 explică (pentru Salontanul):

Oooo perfect eu nu i-am zis nimica inapoi cii doar atata k hai batema daca ai tupeu si el continua cand ma prinde ma bate fff tare si ca ma asteapta in fata la bloc si intr-un fel imi este frica pentru ca omul este nebun si ma intreb daca fac plangere nu va fi mai rau pentru mine ca ma va cauta s-au stiu eu sa ma bata undeva unde nu ma vede nimeni?

| Dino2 a răspuns (pentru AnAndrey1994):

Eu zic ca ar trebui sa te duci la politie pentru ca este cel mai bine si sa nu iti fie teama, pentru ca daca se va lua de tine atunci va fi mai aspru pedepsit!

| Salontanul a răspuns (pentru AnAndrey1994):

Daca ti-e frica asa vei pati. Eu zic sa te duci cu curaj. Si eu am fost amenintat de un imbecil. Am avut si martor (si tu ar trebui sa-l inregistezi sau sa-l pui pe hands free cand esti cu cineva) si cand l-am reclamat la politie nu s-a legat de mine. A luat o amenda si de atunci ma ocoleste.

| AnAndrey1994 explică (pentru Dino2):

Si convorbirea ca m-a sunat pe mobil pot sa il recuperez la Orange?