| sofiaaaa001 a întrebat:

Buna TPU, stie cineva cum imi pot schimba buletinul de Iasi pe Bucuresti si cam cat de mult ar dura?

27 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa-ti gasesti pe cineva, sa te primeasca in spatiul lui, pentru domiciliu.
Impreuna cu persoana respectiva (care detine acte de proprietate pe spatiul destinat domiciliul tau) mergi la evidenta populatiei, unde va semna o declaratie-acord sa te primeasca pe tine in domiciliu.
Din acest moment, mai dureaza cca. o saptamana pana ce primesti noul buletin.

| sofiaaaa001 explică (pentru Bula):

Am niste prieteni de familie care au casa aproape de otopeni, si m-ar putea ajuta cu chestia asta dar asta ar insemna sa am buletin de ilfov sau Bucuresti?

| Bula a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Intreaba-le, unde apartine adresa lor.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Otopeni a intrat 14 zile in carantină nu poti face niciun buletin

| sofiaaaa001 explică (pentru CristiDinBucuresti):

E okay, am nevoie sa fac chestia asta prin mai

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Stii tu cum se spune, să mai trăim pînă in mai

| sofiaaaa001 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Doamne cand ma gandesc la cate am de facut si de rezolvat de una singura din mai cand ma mut in tara sincer prefer sa nu mai traiesc pana atunci

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Ce varsta ai? Tu esti in poză?

| sofiaaaa001 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu sunt eu in poza, si am aproape 18 ani

| anonim_4396 a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Multi înainte, eram sigur că nu esti tu în poză

| sofiaaaa001 explică (pentru anonim_4396):

Mersihappy de ce erai sigur? cred ca primesc cate un astfel de mesaj zilnic legat de poza mea desi nu inteleg de ce. pe la inceput obisnuiam sa am poze cu mine dar din motive personale am decis ca mai bine e sa imi pun o poza random cu cineva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Dar tu cum esti? Semeni cu fata din poză?

| sofiaaaa001 explică (pentru anonim_4396):

A trebuit sa studiez mai bine poza ca sa iti raspund : )
seman de la departare cu ea, pentru ca avem cam aceeiasi forma a fetei, (si brate presupun) parul de aceeiasi culoare dar mai lung, insa sprancenele si oarecum nasul diferithappy doamne

| anonim_4396 a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Mi ar plăcea sa te vad pe tine in poză

| sofiaaaa001 explică (pentru anonim_4396):

Mersi dar in trecut am primit niste comentarii destul de "inappropriate" si m-am hotarat ca este mai bine sa nu imi pun propriile poze pe TPU.

| crysty1222 a răspuns (pentru Bula):

Acum dureaza 30 de zile pana iti vine buletinul pentru ca nu mai au plastic...

| Bula a răspuns (pentru crysty1222):

Pretexte.
La noi se face intr-o saptamana.

| crysty1222 a răspuns (pentru Bula):

Nu stiu unde locuiesti tu, dar problema asta este in toata tara. Chiar fratele meu a fost pe 15 martie sa depuna actele pentru schimbarea buletinului si i-a spus sa vina pe 13 aprilie ca sa-si ia buletinul nou din cauza ca nu mai au plastic. Chiar i-a dat si buletinul vechi inapoi din cauza asta ca sa-l tina pana atunci.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Eu nu as marsa sa iau la mine cu domiciliul, pe cineva. Spun asta, deoarece, odata cu domiciliul, primeste si drepturi asupra spatiului locativ respectiv si daca nu vrea sa plece, nu-l poti da afara decat cu hotarare judecatoreasca.

| sofiaaaa001 explică (pentru CodrutElian1990):

Serios? eu nu stiam de asa ceva. nu stiu de altii dar in cazul meu nici nu am nevoie sa intru in casa persoanei respective, am nevoie doar sa ma ajute o ora sau doua cu buletinul si atat.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru sofiaaaa001):

Am cunoscut doua cazuri de acest fel. Intr-un caz, pana cand nu si-a gasit locunta, nici cu hotararea judecatoreasca nu a putut fi dat afara.

| sofiaaaa001 explică (pentru CodrutElian1990):

Doamne fereste ce oameni... nu imi vine sa cred. in cazul asta imi dau seama de ce se feresc unele persoane de asa ceva, poti sa iti nenorocesti intreaga viata incercand sa ajuti de fapt pe cineva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Otopeni va fi buletinul.
Adica Ilfov.
Bucuresti inseamna din sectorul 1 pâna in 6.

| sofiaaaa001 explică (pentru anonim_4396):

Inteleg... atunci unde pot gasi pe cineva de preferat din sectorul 1 care sa ma ajute cu asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce as putea raspunde?
Eu am avut pe sectorul 2.
Acum am pe 5.
Oare cu ce te-ar putea ajuta in afara că, daca iti iei masina va aparea "B" la numar?

| sofiaaaa001 explică:

Nu, scuze. esti un strain totusi. abia de postez pe social media o data pe an. nu am nevoie sa dovedesc nimanui nimic, cum arat sau chestii de genul.

| lifit a răspuns:

Pot sa te ajut dar da-mi numarul tau de telefon mai intai si vorbim dupa