| Kelz0 a întrebat:

Buna TPU.

Va rog frumos sa-mi raspundeti si mie la niste intrebarii

1) La 16 ani [cu permis b1] pot conduce un atv de 125cc si 15cp sau trebuie neaparat 10cp...

2)Care atv este cel mai bun de 125cc?

3)Pot conduce pe drum public?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Da, poti conduce. Conform OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
" e) categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"
Puterea se 15 kW inseamna 20, 1 CP.
2. Uita-te pe internet.
3.Da, permisul este tocmai pentru a conduce pe drumurile publice.

| Kelz0 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos

1 răspuns: