Întrebare recomandată | 70gabriela70 a întrebat:

Buna, TPU! Vreau sa-mi răspundă doar cei care știu ce spun.
Povestea e următoarea:
Stau intr-un cămin studențesc. Pe perioada pandemiei am rămas singura in garsoniera (e garsoniera de 4 persoane), am dus mai multe adeverinte pentru că lucram și altfel nu mă lăsau sa rămân. Astăzi am înțeles ca mâine ne va muta in alt cămin câte 4 in camere (probabil ca sa economisească resurse). Întrebarea mea este: Au voie sa facă asta? Am citit contractul și in contract este menționata doar numarul camerei in care am fost cazata și scrie ca singurele perioade in care n-am dreptul sa stau sunt vacantele (doar dacă nu plătesc). A, menționez ca de 3 zile nu avem internet și de o zi ne-au oprit și caldura. Unde as putea sa fac cât mai multe și mai eficiente reclamații? Și unde ar trebui sa mă adresez astfel încât sa le trimit un control peste ei? Protecția consumatorului?
Mutumesc.

16 răspunsuri:
| 70gabriela70 explică:

Inca ceva. Am uitat sa menționez ca unde ne vor muta sunt deja persoane cazate in acele camere (care se afla acasă fiindcă nu lucrează si care nu si au luat toate lucrurile, evident, ca nu știau cât durează toate astea). Bătaie de joc, huh? Misto rau!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ei sunt proprietarii caminului, de ce nu te duci acasa la tine ca oricum scolile facultatile sau inchis, decat sa stai la camin cu multi in cameră, te duci acasa si gata ai camera ta, numai sunt bani si de aceea va mută la grămadă, de aceea au oprit si caldura si internetul lipsa banilor, tu ca loc de unde esti? Si ce varsta ai?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Degeaba trimiți control. Ei vor invoca măsuri luate datorită perioadei de criză și nu vei avea câștig de cauză.

Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns:

Doar fa ce ti se spune... Nu va inteleg pe astia eroi care credeti ca sunteti buricul pamantului, e o situatie in care se iau masuri complet NECESARE, 99% din caminele studentesti din Romania vor fi inchise( au anuntat si la noi in Brasov ca se inchid toate in afara de unul, si acolo vor ramane restul), Pentru caldura si pentru alte chestii fa reclamatie.

| 70gabriela70 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sunt din Buzau și fac facultatea la Brasov. Sunt in ultimul an. Lucrez ca sa mă pot întreține. Nu pot sa plec acasă când vreau eu. Plus ca am luat și încă iau contact cu foarte multă lume, ar fi stupid din partea mea sa merg la ai mei.

| 70gabriela70 explică (pentru Frank51):

Nu te supara, asta e măsură complet necesară? Sa ne înghesui pe toți ca pe oi? Dacă voiau sa economisească resurse și sa fi luat și măsuri pentru prevenirea acestei situații de ce nu ne au lăsat sa stam cate unul in camera și sa ne bage in camere cu aceeași coloana de apa și caldura. Care-i faza? Îți spun eu! Sunt zgârciți pe banii noștri. Eu am platit și sunt persoane care au platit și sunt acasă. Ce spune legea? Ca in perioada asta trebuiesc evitate grupurile mai mari de 2 persoane, noi vom fi 4 persoane pe 4m pătrați, folosind aceeași baie și același dus. In concluzie, nu’s buricul pământului dar contribui in momentul de fata (in timp ce alții s-au plictisit la tv) la economia țării. Am dreptul sa fiu protejata pe cât se poate. In 3, 4 luni mă voi muta in chirie, dar pana atunci sunt nevoită sa stau aici. Și sunt hotărâtă sa încerc măcar sa fac dreptate! M-am saturat sa tac de fiecare data și sa mă conformez in situații nedrepte!

| 99Andreea99 a răspuns:

Nu au dreptul să te dea afara da ai putea reclama la poliție acest lucru dar nu te va ajuta prea mult cat va fi pamdemia asta nu ii va interesa de banii tai si etc deci deocamdată până nu trece, pot face cu tine ce vor ei... sa te mute unde pot pentru ca na gândește-te au fost băgați oameni cu 5 copii acasa in somaj care nu ajunge nici pe 2 zile si nu le pasa nimanui de dreptate înțelegi chiar daca ai dreptate la cat de îngroziți sunt oameni acum nu o vei castiga asa ca singurul lucru e sa reclami la poliție dar tot tu iti vei face probleme... Si doi sa te conformezi asa alta solutie nu ai.

| Alverto a răspuns:

Mă faci să râd, du-te acasă (școliile sunt închise)

| UnGalago a răspuns:

Bună, văd că unii chiar nu înțeleg problema și cred că imediat poți să fugi acasă, unde totul e roz. Probabil nu știu ce înseamnă să ții un loc de muncă, mai ales în această perioadă...
Oricum, aiurea situația. Nu te da bătută și, așa cum a scris cineva mai sus, fă reclamație - administrator cămin și apoi poliție. Poate o să se rezolve, poate nu. Cert e că se încalcă niște drepturi și nu trebuie să stai și să accepți.
Da, sunt niște măsuri ce trebuie luate, pe care trebuie să le înțelegem. Dar nu toți studenții își pot lăsa camerele și întoarce la mama și la tata. Sunt și cazuri, cum este al tău, la care ăi mai mari ar trebui să găsească niște soluții omenești. Sper să reușești să rezolvi problema. Din nou, nu te da bătută!

| 70gabriela70 explică (pentru UnGalago):

N-am cu cine discuta. Nici nu le mai raspund la ce raspunsuri imi lasa aici. Ei nu realizeaza cat de saraca este aceasta tara, nu isi pot imagina ca sunt persoane pe care nu le poate intretine mami si tati.
In alta ordine de idei, iti multumesc mult pentru mesaj si vreau sa fac si un mic update in legatura cu ce s-a intamplat de atunci si pana acum.
First of all, ne-au mutat pe toti intr-un camin, in niste camere extraordinar de mici, care erau libere. Dupa ce au cazat in acele camere, au inceput sa cazeze pe locurile unde erau cazati si altii care acum se aflau acasa in autoizolare, punandu-i sa bage lucrurile acestora in saci si sa dea cu subsemnatul ca doar atat au gasit. Mai mult decat atat in acel camin li se furnizeaza apa calda 4 ore/zi, dimineata si dupa amiaza (gen daca esti schimbul 1, te speli cu apa rece). Acum stau si ma intreb si eu, cum este posibil asa ceva? Suntem oi? Suntem vite? Chiar nu le pasa absolut deloc de noi. Din punctul meu de vedere trebuiau sa se gandeasca la o solutie prin care si noi sa fim bine, nu numai ei. Cum ar fi: puteau sa ne cazeze cate 1 in camere pe anumite coloane de apa calda si caldura (sa elibereze ei camerele celor aflati in autoizolare). Ar fi fost o masura corecta, ar fi fost o masura pe care studentii ramasi la munca ar fi apreciat-o si studentii din autoizolare ar fi inteles-o.
Eu am plecat si stau acum la o ruda apropiata. Dar sunt inca pornita sa incerc sa fac dreptate. Am trimis aceste informatii unor televiziuni si am trimis mail-uri catre protectia consumatorilor. Nu stiu daca voi rezolva ceva, dar e de datoria mea sa incerc. Voi lasa mai jos o postare privata pe un grup de Facebook a unui student la fel de dezamagit de acest sistem.

| 70gabriela70 explică (pentru 70gabriela70):

"
Salutare! Sunt student al aceste universități de 4 ani, am trecut in aceasta perioada prin creșteri succesive de preț ale taxei de scolarizare și ale taxei de ședere in camin.
Vreau sa îmi spun acum, in aceste momente de criza, când suntem cei mai vulnerabili la orice, nelămuririle și indignările.
Lucrez și automat sunt nevoit sa rămân in camin in aceasta perioada.
Astăzi s-a luat o decizie in consiliul universității care prevede oprirea căldurii și a furnizării de apa calda pe anumite rețele. Astfel, suntem toți cei care am rămas aici nevoiți sa ne mutam in alte camere. Problema apare când ajungi in alte camere, toți studenții au plecat acasă lăsând în urma diverse bagaje și alte lucruri personale. Noi, cei care trebuie sa ne mutam in camerele respective "AM FOST PUȘI" sa băgăm intr-un sac menajer toate bunurile acestor persoane și sa dam cu subsemnatul ca asta este tot ce am găsit in camera. Sunt lucrurile altor oameni, cum își permit ei sa îmi zică mie sa le iau și sa pe bag intr-un sac? Sa mai dau și cu subsemnatul pe ele și sa scriu pe foaie tot ce am găsit? Suntem forțați sa ne mutam câte 4 insi in camera. Atenție, 4 inși in condițiile in care noi pe strada nu avem voie sa ieșim in grupuri mai mari de 3 persoane, in condițiile in care nici nu știm cine sunt colegii de camera, unde lucrează, pe unde umbla!
Chiar dacă ne mutam pe coloane care vor avea caldura și apa calda, aceasta din urma va fi furnizata in perioada următoare cu portia, 06:30-08:30 respectiv 18-20. Atenție, 4 ore pe zi! O persoana care lucrează in schimburi și are ghinionul sa fie schimbul 2 ce face, nu are cu ce sa se spele? De unde pana unde in anul 2020 se oferă apa calda cu portia!?
De ce trebuie sa plătească studenții care locuiesc in camin consecințele unei stări de urgentă? Cu ce suntem noi vinovați ca ei nu își recuperează costurile de întreținere?
Hai sa fim serioși, la cât a crescut prețul pe chirie, nu cred ca asta e problema lor, fondurile! Sunt zgarciti și își bat joc efectiv de noi!
Ați văzut ce slogan frumos au pe site, "învață sa fii in centru"?
Am intrat sa îmi descarc contractul de cazare, sa ii arat administratorului in ce camera stau eu de fapt, pentru ce plătesc eu! Ghiciți ce, apar ca nu figurez cu niciun contract de cazare! Atașez și poza
O sa închei cu un mare, mare slogan pe care ar trebui sa și-l atârne fix pe prima pagina a site-ului: "Veniți, nu o sa ne pese de voi!"
Rămân profund dezamăgit de tot ce se întâmpla și de cum se gestionează aceste situații in aceasta universitate! Aveam așteptări, cică sunt cadre didactice, sunt la un cu totul alt nivel!
M&IE UNITBV
Vedeți cum faceți sa va luați tot ce ați lăsat in camere..."

| 70gabriela70 explică (pentru 70gabriela70):

Bine, tipul a gresit doar la partea in care era revoltat pe studentii din consilii. Si eu fac parte din consiliul facultatii mele si noi nu avem nici un cuvant de spus in legatura cu aceste decizii.

| UnGalago a răspuns (pentru 70gabriela70):

Dacă nu ar fi vorba de România... Dar cred că știm deja ce se poate și ce nu aici, în draga noastră țară. Eu abia ce am aflat azi că intru în șomaj tehnic, după ce săptămâna trecută fusesem anunțată că mi se reduce salariul la cel minim pe economie, o scădere nejustificată de mai bine de 50%. Am vorbit cu colegii în aceași situație, pentru că na, mai sunt și unii ce lingușesc și rămân fără griji, și am notificat prin mail dezacordul cu privire la decizia neoficială și ilegală. Răspunsul: nu ne-au răspuns zile bune și apoi mail cu suspendarea CI-ului. Măcar e bine că mergem legal acum (dar asta nu-mi plătește chiria). Dar dacă nu țipam, munceam mai mult, pe foarte puțini bani.

Trebuie să ne apărăm cumva. Din nou, situația nu e ok, evident. Vom face compromisuri. Dar rămânem oameni!
Încercă să dai mail și la Recorder. Nu strică. Poate prezintă ei frumos povestea voastră pentru toată lumea. În timp ce mass media provoacă valuri de panică, sunt mulți ale căror povești rămân sub preș. Poate nu vei rezolva mare lucru, dar e important să lupți și să te aperi cum poți. Succes! Dacă vrei, îmi poți lăsa mesaj privat cu update-uri. Chiar vreau să văd dacă are vreun rezultat toată truda ta.
Și fruntea sus! Chiar dacă e nasol, cei obișnuiți cu greul îl pot suporta și acum. Cei ce sunt însă micuți, vor fugi la mamele lor și vor cere perechea aia faină de ghete, păpică bună și liniște ca să se mai joace nițel pe telefon. Ah, nu vreau să fiu răutăcioasă, dar perioada asta chiar arată cum sunt oamenii și zău că nu îmi place ce văd (nici când mă uit în oglindă). Seară cât se poate de ok!

| 70gabriela70 explică (pentru UnGalago):

Mersi de pont! O sa le scriu și lor. Și o sa te țin la curent. Momentan am scris pe grupul acela unde a scris acel baiat anonim și le-am dat câteva mail-uri pe care le-am găsit unde își pot spune nemulțumirile și cei care sunt rămași la munca si cei care sunt acasă. Îmi pare rău de situația ta, sper sa fii bine și cel mai important e sa fim sănătoase! Clar ca mulți nu inteleg din moment ce sunt întreținuți de părinți și n-au avut niciodată grija zilei de mâine. Pupici.

| Eugen80 a răspuns:

Mergi la o circa de Politie si intreaba-i pe ei daca este legal conform legilor invigoare.