| xDanix1998 a întrebat:

Buna tuturor. Problema mea este in felul urmator. Acum am intrat in anul 3 la facultatea de mecanica din Iasi pe specializarea de autovehicule rutiere. Eu doresc sa dau la facultatea de pompieri iar pentru asta trebuie sa imi platesc facultatea asta. Totu bine si frumos, merg la secretariat si intreb de proceduri si etc. Problema e in felul urmator, listele cu taxele de scolarizare sunt postate cam peste tot, iar eu ar trebui sa dau 2500 de lei pe an pe scolarizare, ei bine acesti destepti de la facultate sustin ca eu trebuie sa dau 5000 pe an desi am zis clar ca e afisat peste tot suma de 2500 pe an. De la 2500 la 5000 pe an e o diferente foarte mare dupa parerea mea. Si inca ceva ei sustin ca sunt obligat sa restitui toate bursele de studiu, desi in contractul de studiu nu am vazut nimic legat de asta. Daca cineva e la curent pe parte de juridic sau a mai trecut prin asa ceva sper sa ma lamureasca si pe mine daca e legal ce fac acesti oameni sau nu... si daca trebuie sa restitui bursele de merit. Am inteles ca ar trebui sa platesc si subventia pentru camin eu acum platind doar jumatate. Multumesc frumos.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform art.142, alin.(6) si urm. din L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„(6) O persoană poate beneficia de finanţare de la buget pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master şi pentru un singur program de doctorat.
  (6^1) Persoana care a beneficiat gratuit de şcolarizare în cadrul unui program de studii universitare finanţate de la bugetul de stat are, în condiţiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiaşi ciclu de studii universitare:
a) în regim cu taxă, dacă instituţia de învăţământ superior de stat organizează programul şi în acest mod;
  b) în regim gratuit, cu finanţare de la bugetul de stat, în condiţiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de şcolarizare de care a beneficiat anterior cu finanţare de la bugetul de stat, integral sau parţial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanţare integrală de la buget.
  (6^2) Încasarea sumei reprezentând contravaloarea serviciilor de şcolarizare se realizează de către instituţia de învăţământ superior de stat care a asigurat şcolarizarea, aceasta având totodată dreptul de a stabili ca plata efectivă a sumei să se realizeze şi în tranşe/rate. Sumele încasate se fac venit la bugetul de stat.
  (6^3) Cu ocazia înmatriculării persoana prevăzută la alin. (6^1) prezintă dovada că a efectuat/efectuează plata prevăzută la alin. (6^2)."
Avand in vedere aceste reglementari va trebui sa platesti toate cheltuielile cu scolarizarea ta (taxa de studii, camin, etc) pe care le stabileste facultatea. Nu va trebui sa restitui bursele primite, nici o reglementare legala nu prevede aceasta.

| xDanix1998 explică (pentru Ioandelasal):

Bun, mersi pentru raspun. Deci nu exista lege care sa ma oblige sa returnez bursa. Dar ei ma pot obliga sa platesc taxa de scolarizare 5000 de lei pe an, desi peste tot pe site si in facutlate scrie clar 2500 lei taxa de scolarizare pe an la profilul meu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru xDanix1998):

N-am de unde sti cum este dar se poate intampla ca cei 5.000 lei sa fie totalul cheltuielilor de scolarizare iar cei 2.500 lei sa fie numai taxa de studii. Asta o poti lamuri numai la facultate, avand in vedere ca numai aceasta poate stabili cheltuielile.
Daca nu esti multumit si crezi ca ai dreptate poti reclama la rectorul politehnicii si apoi sa-i actionezi in judecata.
Inainte de a face asta sa te informezi exact cum sta treaba.

| xDanix1998 explică (pentru Ioandelasal):

Mersi pentru ajutor. Nu de alta dar mi se pare nedrept, Am un prieten care e la taxa si plateste doar acea suma si atat. Mie mi se pare penibil sa trebuia sa platesc 5000 de lei pe an desi ar trebui sa fie aceeasi situatie.

| Ioandelasal a răspuns (pentru xDanix1998):

Poate ca prietenul de la cu taxa plateste doar taxa de studii.

| xDanix1998 explică (pentru Ioandelasal):

Pai si nu e normal sa mi se ceara fix acelasi lucru avand in vedere ca nu am optat pentru nimic suplimentar si nu am avut restante sau reexaminari? Adica eu consider ca sunt fix aceleasi costuri.

| Ioandelasal a răspuns (pentru xDanix1998):

Asa cum ti-am spus cheltuielile de scolarizare contin si altele decat taxa de studii, respectiv plata caminului (spuneai ca ai platit numai jumatate), posibil si altele.