| euvesper a întrebat:

Se pot face copii legalizate de pe buletin sau certificatul de nastere pe care sa le folosesti in caz ca ti le pierzi si ai nevoie urgenta de ele?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu le poti face... da iti sunt acceptate cand ai nevoie e alta treaba

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Se pot face la notar, contra-cost insa nu iti sunt acceptate oriunde. Cazurile de acceptare sunt neimportante (ex. inregistrare la intrarea intr-o institutie).

| Lioana a răspuns:

Nu te poti legitima cu copia si din cate stiu eu notarii nu prea fac copii legalizate dupa cartea de identitate. Cel putin asa am auzit eu un notar spunand, in urma cu cativa ani.

| raluk27 a răspuns:

Se pot face.
Insa nu-ti imagina ca daca pierzi buletinul, te poti identifica pe baza copiei legalizate. Cartea de identitate se prezinta intotdeauna in original.

| MOvidiu a răspuns:

Se pot legaliza la un sediu de notar public...

| euvesper explică (pentru raluk27):

Dar copia legalizata dupa certificatul de nastere se poate accepta in locul originalului? De exemplu, iti pierzi si certificatul si buletinul poti folosi copia legalizata dupa certificat sa iti faci buletinul?

| CuriousStuff a răspuns (pentru euvesper):

Nu, trebuie sa-ti refaci certificatul si buletinul. Cum ai de gand sa le pierzi pe amandoua? happy

| euvesper explică (pentru CuriousStuff):

Era sa patesc acest lucru relativ recent, cand am plecat din tara si asa mi-a venit ideea sa intreb, sper sa nu mi se intample niciodata asta dar trebuie sa fi pregatit pentru orice.

| raluk27 a răspuns (pentru euvesper):

Depinde de institutie, in principiu, nu. Copiile (legalizate sau nu) intotdeauna insotesc originalul. Dar trebuie sa ia grija de acte si sa nu le pierzi. Tine-le intr-un dosar special, undeva in casa si stii ca sunt acolo. De ce trebuie sa pleci de la ideea ca le pierzi?