| Armenica a întrebat:

un prieten lucreaza in Italia ca sofer profesionist pe tir.De curand si-a pierdut permisu.A mers la consulatul romaniei in Italia si cei de acolo ziceau trebuie sa astepte confirmarea din Romania cum ca el are avea permis cu categoriile respective, iar cei de acolo sa ii dea o dovada pe 6 luni ca si-a pierdut permisu si sa poata lucra in continuare. Dar eu stiam ca iti pot sa dovada doar pe o luna si asta ca sa vi in tara sa-ti faci din nou permisul de conducere...si ca nu poti lucra doar cu dovada respectiva.E adevarat?

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Legea este ca iti elibereaza un permis provizoriu, pe un termen, timp in care, sa aduci dovezile cerute de autoritati. Valabil in toata Europa.