| Dragomir_Floryn_1996 a întrebat:

am si eu o mica problema de vreo luna de zile m-a prins politia cu masina fara permis de conducere mai ieram cu inca 2 prieteni la unul dintre ei ia luat permisu pentru ca mia incredintat volanu si ink nu mi-a facut nimic.dar problema e ca prietenul mew care ia luat permisul adat mita de i-a dat permisul inapoi printr.o avocata, ce poata sa-mi mai faca mie? dau fundawinking

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate sa-ti faca dosar pentru conducere fara permis, art.86 din OUG 195/2002, citez:
"ART.86. (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de catre o persoana care nu poseda permis de conducere se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani."
Si cel care ti-a incredintat volanul poate fi pedepsit penal, cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau amenda.

| Dragomir_Floryn_1996 explică (pentru Ioandelasal):

Dar am uitat sa spun ca eu inca nu am 18 ani

| Ioandelasal a răspuns (pentru Dragomir_Floryn_1996):

Pedepse penale se pot aplica si minorilor, la cei intre 14-16 ani daca se constata ca au savarsit fapta cu discernamant si la ceilalti aproape ca la majori, cu doua precizari, respectiv ca limitele minima si maxima ale pedepselor se reduc la jumatate si ca poate fi aplicata o masura educativa.

| alessia5158 a răspuns (pentru Dragomir_Floryn_1996):

Daca nu ai implinit 14 ani, nu raspunzi penal. Daca ai varsta intre 14 si 16 ani, raspunzi penal daca se dovedeste ca fapta a fost comisa cu discernamant. Minorul care a implinit 16 ani la data comiterii faptei, raspunde penal. Citeste noul cod penal, incepand cu articolul 113 :http://www.avocatlaza.ro/downloads/codul-penal.pdf

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
De unde știi tu că a dat mită? Realizezi ce vorbești?
Pa, pa.

| Wehrmacht a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Ala a facut o fapta penala si politia a inchis ochii.E clar ca ceva nu este in regula.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Legiuitoarea):

La cum vorbeste cred si eu ca este pe langa subiect laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate si speram cu totii ca o sa iti faca dosar penal.