| gaby5995 a întrebat:

Buna!
Vreau sa-l trimit pe fratele meu in Anglia cu autocarul. El este minor si nu are insotitor. Din cate am inteles, trebuie sa fac o procura la sofer. Stie cineva cat costa?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este vorba de o declaratie notariala (nu procura), data de ambii parinti, prin care isi dau acordul ca minorul sa plece in Anglia si indica drept insotitor major pe soferul autobuzului. Pretul minim al onorariului notarial este de 15 lei, la care se adauga TVA de 19%, in total cca 18 lei, de regula notarii iau 20-25 lei.

| sierra1 a răspuns:

De la notar la notar diferă. Pe aci, e la 80 lei

| mihai69 a răspuns:

Nu e procură ci declarație notarială. Şi ca să fie valabilă trebuie făcută de părinți sau tutore legal. Tu în calitate de frate NU o poți face, indiferent de preț.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Nu se face la sofer, la notariat si costa 80 de lei, doar unul din parinti sau ambii o pot face.