| RuleSy a întrebat:

am decis sa imi incerc norocu pe TPU inainte de a consulta un avocat specializat.

Niste background info:
-Am plecat din Romania dupa ce am facut Academia de Politie si am lucrat ca "ofiter" timp de 3 ani.
-Sunt soldat in armata americana de aproximativ 6 ani.
-Am cetatenie dubla. (US+RO)

Vreau sa ma inscriu la o facultate americana pentru a deveni ofiter insa acest lucru inseamna renuntarea la cetatenia romana (nu pot primi "security clearance" daca nu fac asta)

Intrebarea care ma macina de ceva timp:
Cat de greu este sa redevin "cetatean" roman dupa ce ma pensionez?
Doresc sa ma intorc inapoi in tara dupa ce ies la pensie in US.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este greu deloc, doar ca poate dura cca 6 luni de la depunerea cererii de redobandire a cetateniei romane.
Te sfatuiesc sa citesti L.21/1991, rep. in 2010, cu md. si compl. ulterioare si materialele de pe site-ul oficial al ANC http://cetatenie.just.ro/
Pana o sa ajungi sa o ceri este mult timp si legislatia se va schimba aproape sigur.