| vesarobert a întrebat:

Am primit cu câteva zile in urma de la primaria orașului Murfatlar jud Constanta o Înștiințare de plata pentru anul in curs 2015/Impozit Clădiri PF si Taxa Clădiri PF ( Menționez locuiesc intr-o garsoniera de 36mp/ANL) in valoare de 396.00 roni...

Contractul de închiriere pentru locuința/program ANL cu primăria este in vigoare din 2004 si reînnoit in Dec. 2014 fara specificația taxei respective, mai mult nu am fost înștiințat si nu am plătit aceasta taxa pana la momentul acesta...Toate taxele lunare sunt plătite la zi...

1. Ref la hotărârea HG 502/2013 extras de pe site-ul ANL, ( menționează următoarele mai jos )

2. Nu exista o hotarâre de consiliu local/primarie cu privire la taxa mai sus menținută.

Astept un răspuns,... daca taxa impusă de către primarie este legală si se conforma cu legile din Romania in vigoare.

Multumesc

HOTĂRÂRE Guvern Nr. 502 din 17 iulie 2013

Art 13 (11) Contractele de închiriere se încheie pe o durată de un an de la data repartizării locuinţei, cu posibilitatea prelungirii succesive a acestora pe perioade de câte un an, în condiţiile legii. Chiria se stabileşte, în conformitate cu reglementările în vigoare, de către autorităţile administraţiei publice locale şi acoperă cheltuielile de administrare, întreţinere şi reparaţii, impozitele pe clădiri şi pe teren, un profit supus negocierii între părţi, precum şi recuperarea investiţiei, în funcţie de durata normată stabilită potrivit prevederilor legale.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu cred ca este nelegala daca nu este stabilita nici in lege nici in contract. Totusi, singura solutie este sa consulti un avocat dar dintr-un alt oras, Astia sunt mana in mana la rele. Mergi la Constanta ( de exemplu) platesti 50-60 lei la un avocat si daca nu este legala ii dai in judecata si ceri cheltuieli de judecata si daune pentru timpul pierdut. Sa ai grija sa primesti chitanta pentru fiecare actiune si intrebi si de plata cheltielilor de transport daca se judeca in alta localitate.