| AndrezyOne a întrebat:

Buna ziua, am primit o amenda de 990 de lei pentru ca uitasem faza scurta, aveam doar luminile de intalnire pornite la ora 11:44PM pe un drum foarte bine iluminat noaptea. Acesta amenda constand in 6 puncte de penalizare. Mi se pare extrem de mult pentru aceste conditii. Am gresit cu faza scurta dar nu cred ca este o greseala de o mie de lei. Sa fac contestatie? Am nevoie de avocat? Sau asa este amenda pentru acest lucru?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa platesti 990 lei, daca platesti in maximum 15 zile de la data procesului-verbal de contraventie vei plati numai jumatate din minimul amenzii.

| darrio2007 a răspuns:

Asta e legea. Platesti jumatate in cel mult 15 zile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E clasa a II a de sanctiuni adica cum ai primit si tu pana la 6 puncte amenda. Nu vad ce sa contesti