Întrebare recomandată | 11vladutz90 a întrebat:

Poate parasii tara un minor neinsotit, tinand cont ca ambii parinti sunt de acord in privinta deplasarii si vor procura toate actele necesare? Multumesc!

16 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Dupa cum stiu eu legea nu ii permite sa paraseasca tara fara un insotitor major.

| SkittySkitt a răspuns:

Din cate stiu eu, poate sa paraseasca tara fara parintii lui, dar cu un insotitor, chiar si soferul poate fi "insotitorul" minorului, asta daca parinti fac actele necesare...

| CataC a răspuns:

Salut
Trebuie imputernicit prin notar un insotitor major. Poate fi profesor daca e excursie, sau soferul de autobuz sau oricine.
Se da o declaratie notariala de imputernicire si iesi/intri fara probleme.
Bafta

| Isabella95 a răspuns:

Da poate daca ai toate actele in regula si semnatura parintilor!

| 11vladutz90 explică (pentru CataC):

Si daca e vorba de o companie aeriana de transport, pe cine poate imputernici?

| CataC a răspuns (pentru 11vladutz90):

Vorbeste cu compania, iti spun ei.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate sa o paraseasca, dar numai cu acordul ambilor parinti, exprimat printr-o declaratie notariala autentica si cu indicarea unui insotitor major.
Insotitor major poate fi indicat si personalul de bord de pe avion, este perfect legal, in conformitate cu L.248/2005, art.30, citez:
"(5)Poate avea calitatea de insotitor si o persoana anume desemnata din cadrul unei societati comerciale autorizate, in conditiile legii, sa desfasoare activitati de transport international de persoane."

Răspuns utilizator avertizat
| AddaElly a răspuns:

Da se poate. Dar cu un insotitor major.

| cυρcαкє a răspuns:

Bună. happy

Nu, nu poate. Un minor pentru a părăsi țara are nevoie de o persoană adultă, plus acordul părinților. Iar dacă n-are buletin (14 ani), are nevoie obligatoriu de pașaport.

Pa, pa. wave

| raluk27 a răspuns (pentru CataC):

Declaratie de imputernicire? ce-i asta? Struto camila

| raluk27 a răspuns:

Trebuie ca parintii sa dea o declaratie autentica (la notar), prin care isi exprima acordul ca minorul sa calatoteasca in tara X, cu mentionarea perioadei in care va calatori, adresa din strainatare, scopul calatoriei, mijlocul de deplasare si datele persoanei insotitoare. Minorul trebuie sa aiba pasaportul valabil si poate calatori impreuna cu soferul autocarului/automobilului sau cu personalul companiei aeriene (si se va mentiona numele in cuprinsul declaratiei).

Răspuns utilizator avertizat
| cuticaadrian2 a răspuns:

Nu,nu ii permite pana la implinirea varstei de 18 ani

| tofanlucian12 a răspuns:

Da poate sa paraseasca tare. acum mai nou daca vrea sa plece cu avionul poate sa dea 50E la o stiuardeza si sa fie ea supravegetoarea lui sau ei. daca e cu masiana. stim si noi ca se merge cu spaga. bafta!