| AdryAdryana1822 a întrebat:

Buna ziua, am si eu o intrebare... Tatal fetitei mele de 5 lunite este plecat in afara si vrea sa imi dea procura pentru fata sa mergem in vacanta la el. Nu mai suntem impreuna, tinem legatura pentru copil... daca o sa ajungem la o neintelegere tatal poate sa imi opreasca copilul acolo cu el?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banuiesc ca nu sunteti casatoriti si nici n-ati fost.
Tatal nu poate opri acolo minorul, ar putea doar daca ar detine o hotarare judecatoreasca in acest sens, pronuntata de o instanta de judecata din Romania.
Neavand o asemenea hotarare ar fi ilegal sa tina minorul la el.