| val19 a întrebat:

Va salut! Mai e valabil ca sa nu declari la ANAF banii câștigați dacă aceștia sunt mai putini de 500 de lei pe an?

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu imi amintesc sa fi existat acel plafon de 500 de lei stipulat de tine!
recomand sa citesti acest scurt ghid al anaf https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Contribuabili/scurt_ghid.htm
articol cu tema declararii veniturilor realizate https://atacul.ro/......de-platit/

| Hyperion7 a răspuns (pentru Simpatic):

Tot de la oamenii de rând cer bani, iar cei din stat, bondarii vieții, stau prin Tenerife sugand te miri ce fruct exotic.
Asta e Romania lu papuc silly

| Simpatic a răspuns (pentru Hyperion7):

Probabil asa este
dar exista foarte multi evazionisti in Romania, care nu fac sume colosale, cand vindeam pirn olx stiam sute de useri care au facut un trai din a vinde diverse lucruri de la telefoane la eu stiu masini, cati crezi ca declarat veniturile la ANAF?
Multi merg la risc daca sunt chemati/citati daca nu merg inainte happy
Si pana aici m-am referit la cei care o faceau in trecut sau la acele vanzari prin care tranzactia se face fata in fata fara se se implice transferuri bancare, si nici macar serviciile de curierat
Deci foarte multi au un trai decent tocmai datorita evaziuniiwinking
Ca asta nu-i face milionari in euro este adevarat

| Hyperion7 a răspuns (pentru Simpatic):

Ceea ce spui tu este doar vârful aisberguluisad

| Simpatic a răspuns (pentru Hyperion7):

Pentru mine "varful aisbergului" o reprezinta prostitutia, suntem tara numarul 1 in Europa la asa ceva si aici este plin de asa ceva, de lover boy si naive care fac un trai din a se vinde! nu am vazut pe nimeni de la MAI impreuna cu ANAF in cadrul unor operatiuni comune, sa intre in "averile" prostituatelor si proxenetilor, acelora care ostentativ se plimba prin orase cu bolizii lor de sute de mii de euro ei neavand niciun venit declarat, aceia care au apartamente si case si nu figureaza nicaieri ca lucrand...
Dar ce sa ceri de la o tara care are in Parlament 600 de mascarici pe care-i tine in spate un intreg popor...600 de intretinuti degeaba! Unul nu vine cu o lege sau propunere daca nu are el un interes in asta...si totusi cersesc voturi nesimtitii!

| Hyperion7 a răspuns (pentru Simpatic):

Din păcate,dar sa privim partea plina a paharului,încă e bine și în Românica sa trăiești, nu foarte bine, dar poți trăi, zic eu, spre deosebire de multe țări din Asia sau Africa...

| Simpatic a răspuns (pentru Hyperion7):

Eu totdeauna privesc partea plina a paharului
desi eu am o situatie ok nu imi place ce se intampla in tara mea, daca si cei care detin puterea cat si bogatii Romaniei, miliardarii astia in euro, ar gandi ca mine, tara aceasta ar fi la nivelul la care trebuie!
la ei se aplica insa un principiu de genul atunci cand ai burta plina uiti de cel flamand happy
de ce? pentru ca ei sunt lipsiti de orice fel de empatie si sunt lipsiti si de scrupule
daca cei care au puterea de a schimba lucrurile ar avea putin bun simt si iubire fata de tara lor totul ar fi super bine aici, parerea mea! dar nu se doreste!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu a existat niciodata asemenea prostie!
Legea spune clar ca se declara ABSOLUT toate veniturile, indiferent ca tu castigi 5 lei sau 500.000 lei, impozitarea facandu-se conform plafoanelor de impozitare.
Declaratia de venit la anaf este OBLIGATORIE!

suntserios
| suntserios a răspuns:

E valabil, dar doar in cazul tranzactiilor crypto si citez

"Câştigul sub nivelul a 200 lei/tranzacţie nu se impozitează cu condiţia ca totalul
câştigurilor într-un an fiscal să nu depăşească nivelul de 600 lei."

| Holiday a răspuns:

"Legea spune clar ca se declara ABSOLUT toate veniturile, indiferent ca tu castigi 5 lei sau 500.000 lei, impozitarea facandu-se conform plafoanelor de impozitare."

De fapt, sunt zeci de tipuri de venituri care nu se impoziteaza...

| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

Si nici macar nu exista plafoane de impozitare... da Violetta e Violetta

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

De fapt, acolo are partial dreptate, pentru unele venituri, procentul impozitului e diferit in functe de suma.

| suntserios a răspuns (pentru Holiday):

Serios? avem impozit progresiv in Romania?

| Holiday a răspuns (pentru suntserios):

In unele cazuri, da. De exemplu, impozitul pe castigurile din jocurile de noroc. Dar mai sunt si altele.