| Grindei_Eduard_2000 a întrebat:

ceva din Patrimoniul Mondial UNESCO poate fi interzis de guvernul de stat sa nu mai fie vizitat, sa puna interdictie asupra turismului?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de situatia respectivului obiectiv. Se poate suspenda vizitarea daca este nevoie pentru protectie, amenajare sau alte situatii care fac necesara interzicerea vizitarii de catre public.

Bula
| Bula a răspuns:

Da, sunt diferite grade de protectie.
In cazul rezervatiilor speciale sau monumente istorice in pericol mare de degradare, vizitarea unor asemenea obiective poate sa fie restrictionat publicului larg, accesul fiind perms doar cu aprobari speciale.