| deyutz95 a întrebat:

Buna ziua, cineva isi contruieste casa in fata casei mele, problema este ca atunci cand a curatat locul a pus acei stalpi pentru a face gardul luand si o parte din drum mai exact vreo 50 cm, drumul respectiv oricum era foarte îngust si inainte, a luat si o parte din pamantul vecinei lui aceasta ia atras atentia, tipul a zis ca ca daca nu ne place sa chemam topograf, daca se dovedeste ca el a "furat" din pamant poate fii obligat sa plătească topograful?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poate fi obligat, printr-o actiune in judecata, bineinteles daca nu plateste de bunavoie.

| romeo78 a răspuns:

Mergeți la un avocat și cereți să vă ajute să deschideți în instanță proces de încetare a construcției până la clarificarea situației suprafeței proprietății și chemați în instanță primăria pentru a putea să aducă lămuriri cu autorizația de construcție, dacă a dat aprobarea pentru intrarea în drum, la vecini cu gardul său de proprietate.
El, nu cred că ar fi intrat dacă nu avea ceva acte la mână, pe cineva în primărie cumpărat.
Iar, dacă nu rezolvați nimic, mergeți la televiziuni și să îl arătați întregii țări!

| zilog a răspuns:

Ia un buldozer fărâmă tot să cheme el justiția

Asta este cea mai ieftina rezolvare
Demoleze tot să cheme poliția

Iar poliția vă face dosare penale

Si poate il izgoneste chiar poliția

Sunt si politisti tineri care nu iau șpagă

Se mai intampla si minuni

| JustDeedee a răspuns:

Poate să fie obligat să plătească topograful dacă se ajunge în instanță și vi se face dreptate.