| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua, dacă doresc să divortez, dar sunt însărcinată, pot face acest lucru la notar direct, deoarece nu e vorba de copii la mijloc, copilul fiind nenăscut,? Sau in instanță? Repet sunt însărcinată. Și după ce nasc, dacă suntem divorțată, soțul meu va trebui sa ia custodie pentru copil sau sau sa îl recunoască( nu îmi doresc acest lucru)? Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa divortezi la un notar public, bineinteles daca si sotul este de acord si va intelegeti in toate privintele.
De altfel la notar se poate divorta si in cazurile cu minori, totul este sa va intelegeti.
Nu este obligatoriu ca sotul sa recunoasca minorul, daca este a lui va trebui sa-l recunoasca doar ca tu soliciti stabilirea paternitatii fata de el sau daca el solicita aceasta.

2 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

" sunt însărcinată, nu e vorba de copii la mijloc, copilul fiind nenăscut"
ERONAT!
Copilul exista deja.
Daca este al lui, daca vrea sa-l recunoasca si sa aiba custodia, atunci veti avea de luptat prin tribunale.

| gdsjdpUAS a răspuns:

Pt mine situația e destul de serioasă și dureroasă, dar și o lecție cruntă. Rog seriozitate.