| 2345 a întrebat:

In urma cu 1 an jumate am luat o amenda penala pe care trebuia sa o platesc la trezorerie in termen de 15 zile, m am incadrat in termen am platit suma de 250 lei cu tot cu cheltuieli de judecata, am primit si chitanta doar ca nu mam prezentat cu ea la parchet unde trebuia sa o duc pentru inchiderea dosarului.acuma de curand mi-a venit acasa o somatie fiscala cum ca daca nu platesc din nou in termen de 15 zile suma de 350(nu stiu de unde a aparut 100 lei)se va recurge la executare silita.Am fost mi am luat chitanta si amenda veche pe care vroiam sa o prezint ca dovada ca am platito si am observat ca cnp-ul era gresit nu era a meu dar restul datelor erau corecte la fel si pe chitanta, am fost peste tot si am pus intrebari sperand sa mi se corecteze cnp-ul(pentru a fii chitanta valida), anuleze somatia primita si degeaba, ma trimite dintr-un loc in altu, mai mult de atat nici macar nu ma gaseste pe calculator dupa nume sau cnp-ul adevarat.mai am vreo 2 zile la dispozitie si as vrea sa rezolv problema fara sa mai trebuiasca sa platesc o data.Asi vrea sa ma puteti lamuri, in cazu in care nu rezolv la termen problema, se poate sa ma trezesc cu fiscu la usa. sau de unde asi putea sa incep rezolvarea lor? (eu ma gandesc ca daca ma duc cu chitanta asa cum ii acum cu cnp-ul gresit sa nu imi recunoasca si sa figurez incontinuare ca neplatit)va multumesc anticipat.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa faci o contestatie la executare, la judecatorie, impotriva executarii silite. In contestatie expui situatia si sa speri ca nu exista o alta persoana, cu acelasi nume si CNP-ul trecut pe chitanta, care sa fi avut de platit o amenda. Suma in plus aparuta cred ca sunt cheltuielile cu executarea silita.
Succes si numai bine!