| GeorgeGabriel20001 a întrebat:

Buna ziua.
Am de platit o anumită suma pentru cheltuieli judiciare și am câteva întrebări la care as dori un răspuns. happy
1.Pe acea foaie scrie că trebuie să plătesc acea suma la trezoreria statului de domiciliu. O pot plati la alta trezorerie din alt oraș? De fapt nici nu cred că am trezorarie la mine in comuna laughing
2.chitanta o pot depune la grefa parchetului după cele 15 zile pe care le am termen de plata?

3 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Salut, poți plăti la trezoreria din care face parte și judecătoria, iar chitanță o depui în cele 15 zile

| GeorgeGabriel20001 explică (pentru DaniTDCI):

Citise-m undeva că acea chitanța trebuie depusa la grefa parchetului in termen de maxim 90 de zile.

| DaniTDCI a răspuns (pentru GeorgeGabriel20001):

In citatia primita iti scrie ca in termen de 15 zile trebuie sa platesti suma de x lei reprezentand cheltuieli judiciare, tu degeaba platesti in termenul de 15 zile iar chitanta o depui dupa 3 luni, in momentul in care tu depui chitanta dovedesti ca ti-ai achitat cheltuiala judiciara in timp util (cele 15 zile).