| Nsbdbab a întrebat:

Bună ziua!
La admiterea la INM/Magistratură se verifică așa-numita condiție a bunei reputații. Condiția asta a fost interpretată destul de diferit de-a lungul anilor și de aceea am un semn de întrebare. Credeți că o contravenție la regimul rutier pentru care s-a aplicat o amendă contravențională (depășire limită viteză), achitată între timp, este un motiv suficient pentru a fi respins la admitere pentru că nu ar fi îndeplinită condiția bunei reputații? Poate a mai avut cineva experiențe de genul.
Mulțumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu am avut experienta in problema ridicata dar nu cred ca o amenda de circulatie este un motiv de respingere la admitere pe motiv ca ti-a afectat buna reputatie.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Buna reputație este abordată cu date mai serioase despre d-ta. O amendă rutieră este un aspect minor.

| Sure14 a răspuns:

Nu, evident ca nu. Este o abatere administrativa. De altfel, chiar daca ai fi condamnat penal, dar reabilitat, tot poti sa indeplinesti conditia bunei reputatii. A fost un caz celebru cand a facut presa scandal cu o persoana admisa in magistratura care a fost condamnata, dar reabilitata. Presa, fiind niste prosti facuti gramada, au presat CSM sa revina asupra deciziei. In final CEDO a dat de pamant cu statul nostru pentru asta si a dat castig de cauza celui reabilitat.
Totusi, daca din cercetarile celor de la CSM rezulta aspecte precum: esti dependent de jocuri de noroc, mergi la prostituate, tu ai 30 de ani si ai iubite doar de 16 ani, esti drogat, etc, sigur ca fi o problema. De asemenea, e o problema daca te invarti im cercuri dubioase, cu personaje dubioase de tipul camatarilor.
Stai linistit tho. Asta sa fie ultima problema la examenul de admitere. Este efectiv cel mai greu examen care se poate sustine pentru admiterea intr-o profesie. Nu poti intelege asta decat daca o traiesti pe pielea ta.