| Vasile_6825 a întrebat:

M-ar interesa sa stiu raspunsul la doua intrebari:

1. O sotie de veteran de razboi decedat poate obtine scutire la plata taxei auto de inmatriculare in conditiile actualei legislatii?
2. Care este/a fost data limita de depunere a dosarelor pentru. obtinerea certificatului de revolutionar?

Va multumesc

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.In Legea nr.44/1994, republicata, nu este prevazut acest drept, nici pentru veteranii de razboi si cu atat mai putin pentru vaduvele acestora.
2.Prin OUG 84/2009 data limita pentru depunerea dosarelor a fost 1 ianuarie 2010. Numai bine!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vasile, le cam incurci. Uita-te ce ai intrebat si vezi ca ti-am raspuns la ambele intrebari. A doua intrebare s-a referit la data limita pentru depunerea dosarelor pentru obtinerea certificatelor de revolutionari si nu a celor pentru veteranii de razboi. Si L.341/2004 se refera la revolutionari nu la veteranii de razboi si a prevazut termen de depunere a dosarelor, care a fost apoi prelungit de cateva ori, ultima data prin OUG 84/2009. Numai bine!

| TommyMiller a răspuns:

Deci vaduva unui veteran de razboi...care din ele? primul razboi mondial, al doilea? oricum nu conteaza...pai cati ani are de-i mai trebuie si permis de conducere? 80-90-100?

Răspuns utilizator avertizat
| Vasile_6825 explică:

Ordonanta la care faceti referire dvoastra se refera la termenul de preschimbare a certificatelor doveditoare... si nu la o data LIMITA de depunere, in general, a dosarelor de revolutionar. In textul din Legea nr. 341/2004 nu exista insa un TERMEN GENERAL pentru depunerea dosarelor. Bunicul sotiei mele, de exemplu, a obtinut certificatul de veteran de razboi inainte cu 5 ani de a muri. Actele doveditoare si gestul efectiv de a se prezenta la institutiile abilitate fiind suficiente pentru obtinerea respectivului certificat.