| Pusca_Cornel_1980 a întrebat:

ma numesc Grigiore Maria.In data de 18 03 2015 am achizitionat un apartament la licitatie.Am in posesie actul de adjudecare in care specifica ca apartamentul a fost achizitionat liber de sarcini.In aceea perioada eu faceam parte din comitet, eram vicepresedinte.Actuala administratie m au chemat in instanta acuzandu ma ca eu la momentul respectiv nu am actionat la timp in instanta fosta proprietara care avea o datorie la intretinere de 18000 roni si ca nu am contestat aceea datorie, prin urmare ei sustin ca eu trebuie sa achit acea satorie. Mai subliniez ca la acea datorie se pun lunar penalizari si mi s au pus pe lista de intretinere niste sume suplimentare sustinand ca sunt cheltuieli legale, in alte cuvinte eu ar trebui sa platesc avocatul lor inaintea unui proces si al unei horarari judecatoresti. Va multumesc anticipat

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat ce spun. Hotararea de a o actiona in judecata pe fosta proprietara trebuia luata de intregul comitet executiv al asociatiei si presedintele trebuia sa duca hotararea la indeplinire, conform L.230/2007, citez:
"ART. 30.(1) Comitetul executiv, reprezentat de preşedintele asociaţiei de proprietari, are următoarele atribuţii:
  f) supraveghează desfăşurarea tuturor activităţilor din cadrul asociaţiei de proprietari, în mod special situaţia încasărilor şi plăţilor lunare;
  i) iniţiază sau apără în procese, în nume propriu sau în numele proprietarilor membri ai asociaţiei de proprietari, interesele legate de clădire;"
Fata de aceste prevederi nu esti vinovata si nu trebuie sa platesti nimic pentru datoriile fostei proprietare.
De altfel ma mira ceva: cheltuielile nu au fost acoperite prin executarea silita a apartamentului?